Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Většina lidí se obvykle setkala s příliš vysokou vlhkostí v domě či bytě, která může být příčinou tvorby plísní. Ovšem s opačnou situací, kdy je vlhkost v místnosti příliš nízká, se mnoho z nás pravděpodobně nesetkalo.

Podle odborných studií se doporučuje, aby byla relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 až
55 % v letních měsících a 45 až 65 % v zimních měsících. K dosažení optimální vlhkosti může pomoci zvlhčovač vzduchu, který však má mnoho různých parametrů. Které jsou ty důležité?


Zvlhčovací výkon a velikost místnosti

Základním parametrem pro výběr vhodného zvlhčovače vzduchu je jeho zvlhčovací výkon, který říká, jaké je maximální množství páry vypuštěné do místnosti. Jinými slovy jaké množství vody se za hodinu přemění na páru a putuje do ovzduší.

Výkon je jedním parametrem pro výběr, druhým je pak velikost místnosti, ve které budete zvlhčovač používat. Výkon pak musí být adekvátní objemu místnosti, aby měl kýžený efekt. Doporučené orientační výkony podle velikosti místnosti jsou následující:

  • 400–600 ml/h pro místnost 40–70 m2
  • 300–400 ml/h pro místnost 25–45 m2
  • 200–300 ml/h pro místnost 15–30 m2
  • 100–200 ml/h pro místnost do 15 m2

V případě, že je místnost větší než 70 m2 je obvykle potřeba pořídit zvlhčovače dva. Jestliže budete váhat mezi dvěma výkony, raději zvolte ten vyšší, pokud je vlhkost v místnosti dlouhodobě nízká (pod 30 %) a v případě, kdy jsou osazena starší okna, která hůře těsní.

TIP: Zvlhčovač vzduchu byste měli vybrat vždy podle zvlhčovacího výkonu, který by měl odpovídat velikosti místnosti, kde jej budete provozovat. U více místností počítejte s velikostí té největší.


Jak se bude zvlhčovat

Aktuálně najdete na trhu modely, které využívají jeden ze tří způsobů tvorby páry pro zvýšení vlhkosti vzduchu.

Ultrazvukové zvlhčovače vytvářejí z vody pomocí oscilátoru mlžný opar, který vychází komínkem zvlhčovače do prostoru. Výhodou tohoto typu je rychlejší nástup účinku a schopnost dosáhnout vyššího procenta vlhkosti.

Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem můžete na trhu najít ve dvojím provedení – diskové a kazetové. Diskový zvlhčovač má plastové disky, které leží a rotují ve vodě, ventilátor pak rozhání vlhkost vzniklou přirozeným odpařováním. Nevýhodou je pomalejší nástup účinku a maximální vlhkost kolem 55 %, naopak výhodou je přirozené zvlhčení prostoru a provoz bez dalších nákladů. Druhý typ zvlhčovače pracuje s filtračními kazetami, které nasají vodu a následně ji odpařují při současném rozhánění ventilátorem – vlastnosti jsou shodné jako u diskového provedení.

Třetí nejčastější typ pracuje na principu páry, která je tvořena za pomoci topného tělíska – podobně jako u rychlovarné konvice. Výhodou je spolehlivé zničení případných bakterií teplem, nevýhodou může být zvýšení teploty v místnosti a vyšší hlučnost.

TIP: Nejefektivnější variantou je ultrazvuková technologie – zvlhčovač je tichý a dosáhne vyššího procenta vlhkosti. Přirozený odpar má sice nižší dosažitelné procento vlhkosti, ale nabídne přirozené zvlhčení prostor.


Na co se také zaměřit

Velmi praktickým pomocníkem je zabudovaný vlhkoměr (hygrostat), s jehož pomocí zvlhčovač měří aktuální vlhkost v místnosti a automaticky ji udržuje na nastavené hodnotě. Díky tomu nehrozí „převlhčení“ místnosti. Pokud není hygrostat součástí zvlhčovače, pak je k dispozici manuální regulace množství produkované páry.

Objem nádržky na vodu může být stěžejní především u výkonných zvlhčovačů – dbejte na dostatečnou kapacitu, abyste nemuseli běhat každou hodinu naplnit nádržku. Vhodným doplňkem je také časovač provozu, který stroj automaticky vypne.

Nejhlučnější bývají parní zvlhčovače, ostatní typy již tak hlučné nejsou. Všechny modely nejsou obvykle hlučnější než 25 dB, proto je při provozu pravděpodobně ani nebudete vnímat.

Nadstandardními funkcemi je například ionizátor, nebo možnost spuštění aromaterapie, kdy se do zvlhčovače přidávají esenciální oleje, které po smíchání s párou provoní vzduch. Praktickým pomocníkem je také dálkové ovládání. Nicméně tyto funkce by neměly být při výběru stěžejní.

Tip: Na co se zaměřit při výběru zvlhčovače vzduchu:

  • Při výběru zvlhčovače vzduchu se soustřeďte především na jeho výkon, který by měl odpovídat velikosti místnosti, kde bude používán.
  • Princip zvlhčování je u dostupných modelů různý, nejlépe vychází ultrazvuková technologie, která dosahuje vyšších hodnot vlhkosti, přirozené odpařování je zase velmi nenáročné na údržbu.
  • Vestavěný vlhkoměr obvykle znamená možnost nastavení požadované míry vlhkosti, kterou stroj automaticky udržuje.
  • Mezi doplňkovými funkcemi můžete najít ionizaci vzduchu nebo aromaterapii, tyto funkce by však neměly být tím nejdůležitějším při výběru.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Zvlhčovače vzduchu