Jak vybrat žehličku na vlasy?

Žehlička na vlasy je velmi praktickým pomocníkem pro všechny ženy, ať už mají vlasy rovné nebo vlnité. Díky žehličce totiž můžete vykouzlit úplně jiný účes, než je přirozený růst vašich vlasů.

Při výběru je samozřejmě vhodné se zaměřit na několik důležitých parametrů a funkcí, a to především proto, abyste se vyhnuli výraznějšímu poškození vašich vlasů. Už z principu není používání žehličky pro vlasy vhodné, jelikož je vysušuje, nicméně vhodnou péčí o vlasy a správným výběrem žehličky nemusí docházet k žádné zásadní újmě.


Podle vlasů zvolte velikost

Na trhu můžete najít v zásadě tři velikosti plochy žehličky a právě podle toho, jaké máte vlasy a jakého efektu chcete dosáhnout, byste měli velikost plochy žehličky zvolit. Pro rovnání vlnitých vlasů a pro hodně husté vlasy, které mají tendenci se kudrnatit, jsou ideální žehličky s širší plochou. S jejich pomocí totiž bude úprava vlasů rychlejší a pohodlnější.

Naopak žehličky s úzkou plochou (řádově kolem 3 cm) jsou ideálním pomocníkem v případech, kdy chcete vytvářet lokny a objemný účes. S úzkou plochou žehličky se lépe manipuluje právě při tvorbě vlnitého účesu. Narovnat vlasy s ní zvládnete taky, ovšem bude to pracnější a zdlouhavější.

Na trhu najdete i modely univerzální, které mají plochu středně velkou a také jejich využití je univerzální – jak pro rovnání vlasů, tak pro jejich zvlnění. Takový model vybírejte pouze v případě, že je v plánu používání více ženami s různými typy vlasů.

TIP: Úzká žehlička je ideální pro tvorbu loken a objemného nadýchaného účesu, naopak pro vlasy vlnité a husté, které chcete narovnat, je lepší větší plocha žehličky – výrazně totiž zkrátí dobu pro úpravu.


Povrch je nejdůležitější

Jelikož žehličku přikládáte přímo na vlasy a působí na ně relativně vysoká teplota, není radno podceňovat materiál žehlicí plochy. Obloukem se vyhněte žehličkám s kovovým povrchem, ten není pro žehlení vlasů příliš vhodný a vlasy tak velmi trpí. Ani kovové plochy s nánosem tenké keramické vrstvy nejsou ideální – keramika se postupem času odloupne a efekt je stejný, jako u kovu.

Ideální povrch pro žehlicí plochy je keramický, který lépe a rovnoměrně rozvádí teplo a je mnohem šetrnější k vlasům, hodí se proto především pro jemné a tenké vlasy. Dalším populárním materiálem je titan – rychle se nahřívá a má velkou trvanlivost. Titan je ideální pro hustější a hrubší vlasy, u vybraných modelů je ještě využita iontová technologie, která by měla odstraňovat statický náboj ve vlasech.

Najít můžete také kombinace povrchů, například titan + keramika, což je asi nejuniverzálnější kombinace s širokým rozsahem teplot. Další může být turmalín + keramika, kde přidání minerálu turmalínu snižuje teplotu žehličky a je vhodná pro extra jemné vlasy.

TIP: Na jemné vlasy volte keramické žehlicí plochy, naopak pro husté a hrubé vlasy je ideální titanový povrch. Najít také můžete kombinaci obojího, což je univerzální provedení. Obloukem se však vyhněte kovovým plochám.


Teplota na prvním místě

Nahřátí plochy žehličky bývá obvykle záležitostí několika desítek sekund až minuty, což není doba nijak dlouhá, ovšem při nedostatku času může hrát roli. Titanové plochy se nahřívají rychleji a dosahují vyšších teplot, u keramiky je to naopak.

Teplota pro žehlení vlasů by měla být pokud možno nastavitelná, abyste mohli zvolit tu nejlepší pro váš typ vlasů. Najdete totiž i modely, které nemají regulaci teploty a disponují pouze jednou přednastavenou.

Obecně opět platí, že pro jemné vlasy byste se měli pohybovat spíše u spodní hranice teplot (max do 130 °C), naopak husté a tvrdé vlasy snesou teplotu vyšší až kolem 200 °C. Mezi novými modely jsou dokonce takové, které automaticky přizpůsobují teplotu vašemu typu vlasů.

TIP: Teplota žehličky by měla být regulovatelná, ačkoliv je žehlení vlasů při vyšší teplotě rychlejší, vlasy se tím více ničí, nižší teplota kolem 130 °C je mnohem šetrnější.


Na co dát pozor?

Žehlička na vlasy je, podobně jako fén, na první pohled malým přístrojem, který však může mít vyšší hmotnost – výsledkem takové kombinace je bolest rukou a větší únava při používání, nepodceňujte proto celkovou hmotnost žehličky.

Stejně tak byste neměli podceňovat délku přívodního kabelu. Při žehlení vlasů sice není potřeba mít k dispozici extrémně dlouhý kabel, ale jeho delší varianta bude pohodlnější pro práci s hustými vlasy.

Důležitou funkcí je automatické vypnutí po určité době nepoužívání, nejen že díky tomu šetříte elektrickou energii, ale výrazně také zvyšujete bezpečnost práce s žehličkou, která může být rozpálená až na 200 °C.

Tip: Na co se zaměřit při výběru žehličky na vlasy:

  • Žehličku vybírejte podle typu vašich vlasů a požadovaného výsledku – úzké jsou vhodné pro tvorbu loken a zvlněného účesu, naopak široká plocha snáze a rychleji vyrovná vlnité vlasy.
  • Nejdůležitějším parametrem je u žehličky materiál žehlicí plochy – obloukem se vyhněte kovovému provedení. Pro jemné vlasy volte keramiku či turmalín s keramikou, na hrubší vlasy pak titanový povrch.
  • Teplota žehličky je velmi důležitá a nastavovat ji budete podle typu vlasů, nepodceňujte proto možnost regulace teploty, ideálně v podobě digitálního termostatu.
  • Mezi doplňkovými funkcemi se poohlédněte po praktickém automatickém vypnutí, které šetří energii a také zvyšuje bezpečnost používání.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Žehličky a kleště na vlasy