Jak vybrat ventilátor?

Teplé letní měsíce jsou obvykle dobou pořizování klimatizací, pro občasné a lokální použití však může být vhodnější mnohem levnější varianta v podobě ventilátoru. Jeho funkcí sice není primárně ochlazování vzduchu, ale zajištění jeho proudění v místnosti, což má velmi příjemný chladící efekt na pokožku.

Ventilátorů je celá řada a výběr by neměl být příliš nahodilý. Pamatujte, že v případě větších výrobků je vždy dobré sladit je alespoň barevně s vaším interiérem, aby byly co nejméně nápadné. Anebo naopak z originálních designových kousků můžete udělat solitér.
 

Na zem, na stůl nebo na strop

Základní skupiny ventilátorů jsou v podstatě čtyři – stolní, stojanový, podlahový a stropní. První dva typy jsou prakticky stejné a liší se teleskopickou nohou u stojanové varianty, případně možností otáčení kolem osy. Je to nejčastěji kupovaný typ ventilátoru pro občasné použití. Velmi podobné jsou sloupové ventilátory, které mívají několik menších vrtulek anebo jednu atypicky dlouhou – funkce je prakticky stejná, avšak šetří díky tvaru místo.

Podlahové ventilátory jsou obvykle větší a především pak výkonnější, nemívají tyč, na které by byly usazeny, ale naopak mají robustní základnu pro postavení na zem. Základní výkon je srovnatelný s nejvyšším výkonem ventilátorů stolních, tento typ je vhodný do velkých místností, kde je možné pracovat s odrazem zvířeného vzduchu o stěny či strop.

Stropní ventilátory jsou v našich končinách stále rozšířenější, jako jediné jsou trvalou součástí interiéru, tedy u nich více než u jiných modelů záleží na designu. Nabídka je naštěstí velmi široká a neměl by být problém s výběrem vhodného modelu. Stropní ventilátory bývají často kombinované se světlem, takže vlastně kupujete dva výrobky v jednom a nemusíte pořizovat samostatný lustr.

TIP: Pro občasné použití volte spíše stolní nebo sloupové ventilátory (méně náročné na prostor). Podlahové typy jsou ideální do větších místností, stejně jako stropní modely, kombinované se světlem.
 

Výkon a rychlost

Mezi parametry ventilátoru obvykle najdete jeho elektrický příkon a také jeho výkon vyjádřený objemovým průtokem vzduchu. V obou případech platí čím vyšší tím lepší – vyšší příkon znamená obvykle rychlejší rotaci a vyšší výkon pak snadnější rozpohybování a průtok vzduchu.

Rychlosti najdete u většiny ventilátorů tři, přičemž ty nejvyšší využijete opravdu jen ve velkých vedrech. Nejčastěji se používá první a druhý rychlostní stupeň, který stačí pro rozproudění vzduchu v místnosti a ventilátor zůstává relativně tichý.

Podstatný vliv na výkon má velikost, respektive průměr lopatek – čím jsou lopatky ventilátoru větší, tím vyšší mají účinnost i při nízkých otáčkách. Proto jsou malé ventilátory o průměru 20 cm hlučné, kdežto stropní modely s průměrem kolem jednoho metru se otáčejí mnohem pomaleji, ale efekt je větší.

TIP: Elektrický příkon a objemový výkon ventilátoru vybírejte co nejvyšší, pamatujte také na to, že větší průměr lopatek znamená tišší provoz při vyšším efektu ochlazení.
 

Ergonomie a ovládání

U základních modelů je ovládání prakticky vždy shodné – podle počtu rychlostní najdete na základně tři až čtyři tlačítka. V případě, že máte malé děti nebo domácí zvířata, může být praktickým řešením otočný prstenec s indikací rychlosti.

Obvykle je k dispozici také možnost náklonu ventilátoru ve vertikální ose pro snadnější směrování proudění. Nezbytná je u větších modelů automatická oscilace, kdy se ventilátor otáčí v horizontálním směru přibližně v úhlu 120°. U dražších modelů najdete i dálkové ovládání, kde si všechny popsané parametry bez problémů navolíte.

Nejčastěji bývá dálkové ovládání součástí stropních ventilátorů, pokud jej nemají, tak je ovládání řešeno dvojicí řetízků – jedním zapínáte/vypínáte světlo a druhým pak volíte mezi dostupnými rychlostmi nebo vypnutím otáčení. Praktickou funkcí u stropních modelů je možnost přepnutí směru otáčení – ventilátor může táhnout vzduch ke stropu a tím ochlazovat nižší části místnosti, anebo může naopak foukat teplejší vzduch od stropu dolů, což oceníte v zimních měsících.

TIP: Základní ovládání rychlosti a otáčení bývá velmi podobné, u velkých stropních a podlahových ventilátorů hledejte dálkové ovládání pro větší pohodlí při používání.
 

Hlučnost a bezpečnost

Vzhledem k tomu, že mají ventilátory zabudovaný motor a otočnou vrtuli, nebudou nikdy zcela tiché – výjimkou jsou speciální bezlopatkové modely – a platí jednoduché pravidlo vyšší rychlost = vyšší hluk. Za tiché modely je možné považovat ty s úrovní hluku do 30 dB, do 50 dB se jedná o středně tiché modely a hodnoty nad 50 dB již značí hlučné modely – pozor na to, že se obvykle uvádí hlučnost při nejnižší rychlosti.

Z hlediska bezpečnosti je třeba dbát na důkladné upevnění krycí mřížky vrtule a v případě malých dětí pak vybírat modely s co nejmenšími otvory, do kterých by děti mohly strčit malé prstíky.

Tip: Na co se zaměřit při výběru ventilátoru:

  • Jakmile se rozhodnete pro konkrétní design, je třeba zvolit vhodnou konstrukci ventilátoru – pro občasné použití je ideální stolní nebo stojanový, na dlouhodobé pravidelné používání pak stropní nebo podlahový model.
  • Stejně jako u jiných strojů nepodceňujte údaj o příkonu a především o výkonu v podobě průtoku vzduchu – vyšší znamená lepší.
  • Rozměry vrtule u ventilátoru dávají tušit, jak bude ten který model hlučný – velká vrtule znamená méně hluku než malinká vrtulka, a to při stejném účinku.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Ventilátory