Jak vybrat varnou desku


Doba, kdy byl v každé domácnosti samostatně stojící sporák, už je minulostí. Současná nabídky kuchyňských spotřebičů je natolik široká, že si vybere opravdu každý. Základem kuchyně je varná deska pro přípravu jídel, a právě mezi varnými deskami je asi největší variabilita. Jaká je ta nejvhodnější do vaší kuchyně?
 

Plyn nebo elektřina

Ať už plánujete vybavení nové kuchyně, anebo potřebujete varnou desku do stávajícího rozvržení kuchyňské linky, vždy se orientujte podle toho, jaké jsou dostupné zdroje energie – plyn nebo elektřina.

Plynové varné desky jsou oblíbené pro možnost rychlé regulace teploty při vaření a pro vaření je plyn asi nejlepší volbou. Pokud nemáte v domácnosti zaveden zemní plyn na vaření, můžete jej nahradit propanbutanovými lahvemi. Prakticky u všech plynových varných desek totiž najdete v příslušenství speciální trysky, které umožňují použití propan butanu místo zemního plynu. Instalaci však raději ponechejte na odbornících.

U elektrické varné desky je třeba počítat s třífázovou zásuvkou (400 V). Další výběr pak spočívá v rozhodování mezi klasikou s litinovými plotýnkami (nejlevnější varianta s vysokými náklady na provoz), sklokeramickou deskou (efektivnější využití energie s větším zbytkovým teplem), případně deskou indukční, která patří mezi nejpokročilejší varianty. Teplo se vytváří na dně nádob na vaření, takže zbytkové teplo indukční desky je minimální a efektivita vysoká.

TIP: Pokud vaříte rádi a chcete si přípravu jídla užít, sáhněte po plynové desce. Jestliže plyn nemáte k dispozici a vybíráte z elektrických varných desek, je ideální volbou indukce.
 

Samostatně nebo kombinovaně

Dalším kritériem výběru, poté co zvolíte zdroj energie, bude typ desky z hlediska ovládání. Na trhu najdete poměrně dobře zastoupené dvě skupiny – samostatné desky, anebo varné desky pro kombinaci. Rozdíl je v jejich ovládání, zatímco samostatné desky mají veškeré ovladače přímo na sobě, desky pro kombinaci ovládací prvky nemají – je nutné je propojit s kompatibilní polyvalentní troubou stejné značky, která má ovládací prvky na sobě, anebo přikoupit samostatný ovládací panel.

Při volbě ovládání je vhodné se také rozmyslet, zda pro vaše kuchařské umění budou dostatečné čtyři varné zóny, či čtyři plynové hořáky, což je standardní provedení. Při zachování standardních rozměrů desky totiž můžete vybírat například plynové modely s pěti hořáky, přičemž pátý mívá turbofunkci nebo je uzpůsobený pro pánve Wok.

U elektrických varných desek zase najdete různě tvarované zóny, na kterých je možné připravovat pokrmy i v nestandardně velkých či jinak tvarovaných nádobách – nejčastěji se jedná o oválnou zónu nebo duozónu, která má dvě soustředná kola a můžete zvolit, zda se bude zahřívat vnitřní menší nebo vnější větší.

Na druhé straně spektra výrobků najdete varné desky pouze se dvěma hořáky, či varnými zónami – ideální do menších kuchyní, anebo když chcete mít kombinovaný zdroj energie. Alternativou ke dvěma menším deskám je kombinovaná deska elektřina + plyn v jednom.

TIP: U varné desky dávejte pozor na to, zda je samostatná nebo určená pro kombinaci – první varianta je univerzálnější, neboť má vlastní ovládání. Vhodné je také zamyslet se nad počtem varných zón / plynových hořáků.
 

Ovládání a komfort

Řešit u varných desek spotřebu je vcelku zbytečné, neboť ta je nepřímo dána jejich konstrukcí – nejúspornější jsou indukční varné desky, o něco hůře jsou na tom sklokeramické a nejvyšší spotřebu energie pak mají obyčejné varné desky s litinovými plotnami.

Při výběru varné desky je vhodné se zaměřit také na její ovládání. U nabízených modelů převládá dotykové ovládání – buďto formou tlačítek plus/mínus nebo krátké osy, po které přejedete prstem a zvyšujete nebo snižujete teplotu. Ačkoliv je dotykové ovládání velmi efektní a nikde na desce nevyčnívají žádné knoflíky, nemusí být stoprocentně spolehlivé v okamžiku, kdy máte mokré prsty, anebo na ovládacích prvcích ulpí nečistoty.

Zvláště rodiny s malými dětmi ocení vizuální indikaci zbytkového tepla, tu najdete u sklokeramických desek, u nichž i po vypnutí zůstává varná plocha červeně zbarvená a jak chladne, tak postupně tmavne. Praktickým doplňkem je také dětský zámek – dlouhým stiskem tlačítka, anebo stiskem kombinace tlačítek uzamknete ovládací prvky, takže nehrozí nechtěné zapnutí varné desky.

Vysoký komfort nabídnou varné desky s integrovaným časovačem nebo možností naprogramování vaření. Některé nové modely již mají zabudovaný i barevný displej s celou řadou funkcí.

Plynovou desku volte ideálně se zabudovaným zažehnutím – buďto je na desce samostatné tlačítko pro vytvoření jiskry, anebo je tato funkce integrovaná přímo do ovládacího knoflíku pro nastavení intenzity hoření. Samozřejmostí je pak u plynových desek pojistka proti úniku plynu v případě zhasnutí plamene.

Tip: Na co se zaměřit při výběru varné desky:

  • Základním rozhodnutím při výběru je volba zdroje energie – plyn se nejlépe reguluje, elektřina nabízí více variant provedení.
  • Pozor na typ desky z hlediska jejího ovládání – to bývá nejčastěji samostatné, najdete však i modely určené pro kombinaci s troubou, kde jsou ovládací prvky na troubě (tzv. polyvalentní typ).
  • V případě elektrické desky sáhněte nejlépe po indukční variantě, případně po sklokeramice. Zajímavou alternativou jsou kombinované desky plyn + elektřina.
  • Z doplňkových funkcí doporučujeme zaměřit se na indikaci zbytkového tepla či dětský zámek, praktický je integrovaný časovač anebo zóny s rychlým ohřevem. 

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Varné desky
Indukční desky
Sklokeramické desky
Plynové desky