Jak vybrat sušičku ovoce?

Sušené potraviny jsou nedílnou součástí naší kuchyně – ať už se jedná o zeleninu, ovoce nebo bylinky. Jestliže máte větší zahradu a rádi si pěstujete právě bylinky, ale také vlastní ovoce a zeleninu, možná jste už přemýšleli o jejich sušení. Oproti jiné formě uchovávání potravin je totiž výhodou sušení to, že si potraviny ponechávají až 80 % prospěšných látek bez použití chemických konzervantů.

Tradiční způsob sušení potravin je na slunci za pomoci přirozeného proudění větru, bohužel tento způsob je poměrně zdlouhavý a pro mnoho z nás časově nereálný. Ke slovu se proto dostávají sušičky ovoce, které s trochou elektrické energie zastanou práci větru a slunce velmi spolehlivě. Na co se tedy při jejich výběru zaměřit?


Množství potravin hraje roli

Prvním důležitým parametrem pro výběr sušičky ovoce je samozřejmě její kapacita – jestliže hodláte sušit pouze bylinky a sem tam si usušíte nasbírané houby, pak vám bude stačit menší sušička potravin. Jestliže však máte pravidelně přebytky úrody ze zahrady a rádi si přichystáte zdravou sušenou pochoutku, bude potřeba sáhnout po sušičce s větším objemem sušených potravin.

Základní provedení sušičky obvykle obsahuje 3 až 7 sušících plátů, které můžete naplnit libovolným ovocem, zeleninou nebo bylinami. Jestliže plánujete sušit ve větším objemu, pak se poohlédněte po sušičkách s větším počtem sušících plátů – řádově 10 až 20. Obvykle není problém další sušící pláty dokoupit později, pozor však dejte na výkon sušičky, aby zvládla velké množství sušených potravin „obsloužit“.

Právě výkon sušičky by měl být dalším parametrem, na který je třeba se zaměřit. Minimální hodnota je 250 W, a to pro menší sušičky, které budete používat občas. Pro častější použití je vhodné sáhnout po vyšším výkonu, ideální je hodnota kolem 500 až 600 W – to už bude dostatečné i pro větší množství sušených potravin.

Najdete samozřejmě i sušičky s vyšším výkonem – maximálně až kolem 1000 W, jejich cena je však řádově vyšší. Obvykle se ale jedná o modely, podobné pečící troubě, kde se nevrství pláty na sebe do podoby válce, ale naopak má sušička tvar kvádru a je lépe skladovatelná.

TIP: Sušičku potravin (ovoce) vybírejte primárně podle počtu sušících plátů – na občasné sušení bude stačit 3 až 7, pro častější pak hledejte modely s 10 až 20 pláty. Důležitý je také výkon sušičky, optimální je kolem 500 W, vyhněte se modelům s výkonem pod 250 W, ten je již relativně nízký.


Teplota a délka sušení

Dalším zásadním parametrem pro výběr sušičky je možnost nastavit si teplotu sušení. Každé ovoce či zelenina potřebuje odlišnou teplotu pro správné usušení – pokud bude příliš nízká, může ovoce plesnivět, naopak příliš vysoká teplota znemožňuje uchování prospěšných látek.

Pro bylinky je vhodné rozmezí 35 – 40 °C, ovoce, zelenina a houby potřebují přibližně 50 – 55 °C, sušené maso vyrobíte při teplotě kolem 75 °C. Výrobci přistupují k nastavení teploty třemi různými způsoby. U nejlevnějších modelů najdete pouze přepínání konkrétních teplotních stupňů bez možnosti jejich další regulace. Pokročilejší modely již mají termostat s plynule regulovatelnou teplotou (to je nejlepší řešení.) Ty nejvýkonnější sušičky pak mají všechno ve své režii a automaticky si řídí teplotu a délku sušení podle vložených potravin.

Délka sušení je taktéž velmi důležitá a variuje řádově od několika málo hodin až například po 30 hodin sušení v případě meruněk. Opět je zde rozdíl v ovládání, kdy u nejlevnějších modelů budete muset hlídat čas sušení a ručně sušičku vypnout

Standardem pro vyšší komfort by proto měla být možnost nastavení doby sušení, po které se sušička automaticky vypne. Plně automatické modely se samozřejmě vypínají samy. Obavy nemusíte mít z přehřátí, teplotní čidla jsou součástí sušící části a v případě vysoké teploty uvedou sušičku do stavu klidu.

TIP: Při výběru se zaměřte na možnost plynule regulovatelné teploty sušení, podstatné je také automatické vypnutí po uplynutí nastavené doby sušení. V opačném případě si budete muset dobu sušení hlídat ručně.


Hlučnost a další detaily

Jestliže plánujete umístění sušičky v kuchyňském koutě, který je propojený s obývací částí, pak by mohla být míra hlučnosti poměrně významným parametrem. Kontinuální ševelení ventilátoru po dobu několika hodin nemusí být vždy příjemné. Samozřejmě zde platí, čím je tišší – tím bude lepší.

Vzhledem k tomu, že je sušička přenosným spotřebičem, zkontrolujte si při výběru konkrétního modelu také délku přívodního kabelu do zásuvky – ta by totiž mohla být limitující v případě, že hodláte sušit potraviny například na terase anebo v místě s menším počtem zásuvek.

Pro případ zvýšení objemu sušených potravin je vhodné se před nákupem informovat na možnost dokoupení dalších sušících plátů a navýšení celkové kapacity sušičky. Ne vždy to totiž bude možné.

Tip: Na co se zaměřit při výběru sušičky potravin (ovoce):

  • Sušička na ovoce by měla splnit vaše nároky především svojí kapacitou, která se odvíjí od počtu plátů pro sušení. Pro občasné využití bude stačit 3 až 7 plátů, častější využití již vyžaduje více jak 10 plátů.
  • Nepodceňujete výkon sušičky – vyhněte se modelům s výkonem pod 250 W, optimální je výkon kolem 500 W.
  • Při výběru je vhodné se zaměřit na nastavení teploty sušení – ideální je termostat s plynulým nastavením teploty. Praktická je možnost nastavit si dobu sušení, po které se sušička automaticky vypne, nemusíte si tak hlídat čas sušení.
  • Bude-li sušička umístěna v obytném prostoru, zaměřte se na hladinu hluku ventilátoru, aby vás dlouhodobý provoz nerušil.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Sušičky ovoce