Jak vybrat pečící troubu?

Pečící trouba je takřka nezbytným vybavením každé kuchyně, které umožňuje přípravu různorodých pokrmů. Tatam je však doba, kdy byly na trhu dva, maximálně tři typy trub a všechny měly podobné funkce. Současná nabídka je velmi široká, a proto je tu naše poradna.
 

Solitér nebo vestavba

První volba při výběru trouby by měla být mezi vestavěným, anebo samostatně stojícím přístrojem. Volně stojící trouby jsou spíše menších rozměrů a jsou vhodné pro menší kuchyně či malé byty, kde je třeba šetřit místem. Zajímavým řešením však mohou být tam, kde je požadavek na designově zajímavý spotřebič.

Mezi vestavnými troubami je velký rozptyl co do funkcí i ceny. Výhodou je, že prakticky všechny trouby mají podobné rozměry, takže není problém vyměnit starou za novou v případě, že potřebujete obměnu v kuchyňské lince.

U vestavných trub je třeba ještě rozlišovat mezi samostatnou a tzv. polyvalentní troubou, která je určena pro kombinaci – trouba + varná deska. Polyvalentní trouby mají integrované ovládání pro varnou desku, takže je práce s kombinací velmi podobná práci s klasickým sporákem. Při koupi kombinace je obvykle třeba dodržet pravidlo jednoho výrobce trouby i varné desky.

TIP: Samostatně stojící trouby jsou vhodné do malých bytů, ideálním řešením do kuchyně jsou vestavné trouby, které mohou být samostatné anebo určené pro kombinaci s ovládacím panelem varné desky.
 

Jak se bude péct

Hned druhým parametrem je zdroj energie pro pečení. Samostatné trouby jsou obvykle elektrické, plyn jako zdroj energie mezi nimi téměř nenajdete – plynová trouba totiž nerozvádí teplo uvnitř rovnoměrně a tudíž není příliš oblíbená, najdete ji především u sporáků.

Mnohem důležitější je však způsob pečení u elektrické trouby, na výběr jsou totiž dva způsoby – klasická trouba má topná tělesa vespod a nahoře, takže jsou pokrmy zahřívány ze dvou stran. Horkovzdušná trouba je vybavena ventilátorem, který rozhání teplý vzduch ve vnitřním prostoru a urychluje tak pečení pokrmů.

U horkovzdušné trouby je vhodné rozlišovat, zda je vybavena spirálovitým topným tělesem, umístěným před ventilátorem, který tak může rozhánět již přímo ohřátý vzduch – výsledkem je lepší propečení pokrmů i ve střední části trouby.

V posledních letech se na trhu začaly objevovat parní trouby, které jsou většinou kombinované s horkovzdušnou variantou. Výhodou parní trouby je zkrácení doby přípravy a u většiny pokrmů také odpadá nutnost podlévání vodou, rozhodně se vám pak nestane, že byste jídlo v parní troubě vysušili.

TIP: Horkovzdušná trouba je univerzálním spotřebičem, ve kterém zvládnete přípravu prakticky čehokoliv. Zajímavou alternativou může být kombinace s párou, která výrazně zkracuje dobu pečení.
 

Doplňkové funkce a čištění

Mezi základními funkcemi, mimo pečení, najdete také grilování a různé kombinace využívání topných spirál v troubě společně s ventilátorem apod. Velmi praktický je displej, ukazující aktuální čas, často mívá také integrovaný časovač. Už i ty základní trouby s displejem většinou nabídnou možnost naprogramování pečení – stačí například ráno nachystat suroviny a nastavit program a odpoledne se vrátíte k hotovému jídlu.

Při výběru trouby je vhodné se také zaměřit na její konstrukci – většina pokročilejších modelů již má promyšlený systém ochlazování dvířek a madla, takže se při manipulaci nespálíte. Dalším příjemným doplňkem jsou výsuvy na pečící plechy – při kontrole pokrmu tak nemusíte plech vytahovat z trouby, ale stačí pouze povytáhnout výsuv, na němž je plech umístěn.

Velmi často vybírají zákazníci troubu také podle toho, jakým způsobem je možné ji čistit. Málokdo z nás čistí troubu po každém použití, v průběhu času tak na stěnách ulpívají zbytky, které se připékají. Jejich mechanické čištění je poměrně náročné, a proto výrobci přišli s různými druhy automatického čištění. Nejčastěji se setkáte s katalytickým nebo pyrolytickým čištěním.

První jmenovaný způsob využívá bočnice z porézní smaltovanou úpravou, která nedrží nečistoty. U pyrolytického čištění se krátkodobě prudce zvýší teplota v troubě a veškeré nečistoty se v podstatě vypálí.

TIP: Doplňkové funkce vybírejte u trouby podle toho, jestli je dokážete využít. Základem je obvykle možnost naprogramovat si pečení a nechat tak přípravu pokrmu kompletně na troubě. Dobré je zaměřit se na ochlazování dvířek a také na výsuvy na pečící plechy.
 

Spotřeba a výkon

Podobně jako u jiných domácích spotřebičů, také v případě pečící trouby můžete vybírat z různých energetických kategorií – doporučujeme zaměřit se rozhodně na třídu A nebo A+ (či A-10%), které šetří nejen životní prostředí, ale také vaši peněženku.

Poměr cena/výkon je u trouby obvykle velmi dobrý a platí zde jednoduché pravidlo za víc peněz víc muziky. Je však třeba si dobře rozmyslet, jestli všechny „vychytávky“ opravdu využijete, abyste za ně zbytečně neplatili vyšší částku, než je třeba.

Tip: Na co se zaměřit při výběru pečící trouby:

  • Nejprve vybírejte mezi samostatným a vestavným provedením trouby, pozor na to, že některé vestavné kousky mají samostatné ovládání varné desky v případě instalace kombinace.
  • Zdroj energie je u současných modelů prakticky vždy elektrický, liší se však způsob ohřevu a počet topných spirál.
  • Nepodceňujte doplňkové funkce, jako je naprogramování pečení, osvětlení v troubě, ochlazování dvířek anebo možnost výsuvů na pečící plechy.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Trouby a sporáky
Vestavné trouby
Vestavné parní trouby
Ohřevné zásuvky
Příslušenství k troubám