Jak vybrat odsavač par?

Odsavač par (nazývaný také digestoř) je jedním z nezbytných spotřebičů v kuchyni, díky odsavači si totiž můžete vychutnat uvařené jídlo bez toho, abyste museli sedět ve směsici různých vůní a pachů z vaření.

Podstatnou funkcí digestoře je odtah vlhkého vzduchu z kuchyně, takže vám citelně sníží riziko vlhkých zdí či stropů, což bývá častý problém u kuchyní v panelových domech, které digestoř nemají.
 

Vybírejte podle umístění

Digestoře je možné rozdělit do tří základních skupin, které se liší svojí instalací a tím pádem i provedením – vestavné, komínové a ostrůvkové. První variantu, vestavný odsavač par, pravděpodobně každý zná, neboť byl v dřívějších dobách prakticky jediným dostupným. Vestavná digestoř je cenově výhodná a má obvykle vysoký výkon. Pro její instalaci však musíte počítat s umístěním skříňky nad sporákem, ke které se uchytí a případně také s vedením odtahu vnitřním prostorem skříňky.

Komínová digestoř je určena k upevnění na zeď nad sporák, odtah v takovém případě vede směrem nahoru, jako komín. Komínovou digestoř je možné umístit mezi závěsné skříňky kuchyňské linky, anebo ji ponechat na zdi samotnou, jako solitérní kus. Tyto digestoře jsou vhodné pro jakoukoliv kuchyň.

Ostrůvková digestoř je velmi podobná komínové, rozdíl je v zavěšení, kdy se ostrůvkový model zavěšuje přímo na strop. Všechny čtyři strany odsavače jsou uzavřené, otevřená je pouze spodní strana pro odsávání vzduchu. Už podle názvu je jasné, že tyto odsavače jsou ideálním doplňkem kuchyní s varným ostrůvkem.

Všechny popsané typy digestoří jsou dostupné v odtahové variantě (odtahovaný vzduch jde pryč z místnosti), především vestavěné pak bývají i ve variantě filtrační. U ní je nasávaný vzduch proháněn přes sadu filtrů a následně vracen zpět do místnosti – tato varianta má smysl tam, kde není možné napojení na odtah.

TIP: Digestoř vybírejte primárně podle jejího umístění v kuchyni – vestavěné, komínové a ostrůvkové odsavače par nabízejí velmi podobné funkce v různém balení.
 

Výkon na prvním místě

Pokud si zvolíte konkrétní konstrukci, pak byste se měli začít pídit po výkonu odsavače, ten totiž určuje, jak moc účinné bude odsávání par a výměna vzduchu v kuchyni. Obecně samozřejmě platí, že větší kuchyň si žádá vyšší výkon digestoře. Zvláště pak v případě, kdy je kuchyňský kout součástí obývacího pokoje a pronikání pachů není žádoucí.

Výkon digestoře se udává v metrech krychlových za hodinu, tedy objem vzduchu, který je odsavač schopen za hodinu odsát. V ideálním případě by měla digestoř zvládnout vyměnit vzduch v místnosti 10× do hodiny. Pokud tedy má vaše kuchyň 15 m2 a výška stropu je 2 m, pak je její objem 30 m3 – výkon digestoře by tedy měl být 300 m3/h.

Minimálně by měla digestoř zvládnout vyměnit vzduch 5×, tedy pro popisovanou místnost by to byl výkon 150 m3/h. Optimum leží někde mezi těmito hodnotami, takže pro zjištění optimálního výkonu ve vaší domácnosti násobte objem místnosti koeficientem 7. U kuchyňských koutů, kombinovaných s obývací místností je třeba počítat s větším objemem vzduchu, který bude potřeba vyměnit, proto by měl být výkon odsavače určitě vyšší.

TIP: Výkon digestoře by měl být minimálně pětkrát vyšší než je objem prostoru kuchyně, tak budete mít zajištěno, že zvládne odsavač vyměnit vzduch v místnosti.
 

Pozor na hluk

Vysoký výkon digestoře s sebou nese také vyšší hladinu hluku při zapnutí, zvláště u kuchyní spojených s obývacím prostorem může vyšší hladina hluku značně obtěžovat. Maximální úroveň hluku by v takovém případě neměla překročit 60 dB.

Každý decibel směrem dolů je výrazně znát. Pozor však na to, že výrobci obvykle udávají hlučnost při nejnižším rychlostním stupni odsávání, kdy motor produkuje nejméně hluku. Jestliže najdete digestoř s hlučností 30 dB, jedná se o velmi tichý stroj, který bude vhodný prakticky kamkoliv.

Nedílnou součástí odsavačů par je také osvětlení. Při výběru jej nepodceňujte, protože jiné osvětlení varné plochy pravděpodobně nebudete mít k dispozici. Ideální je osvětlení dvojicí žárovek, které míří kolmo dolů, jejich výkon by měl být minimálně 2× 40 W, v době úsporných LED žárovek s nižším příkonem však není problémem ani nižší hodnota.

Rozměry digestoří jsou většinou standardizované na šířku 60 cm, případně 90 cm, menší je vhodná pro všechny běžné varné desky. V případě větší varné plochy s více varnými zónami anebo dvou varných ploch vedle sebe, je vhodné vybírat digestoře s větší šířkou.

Tip: Na co se zaměřit při výběru digestoře:

  • Základním rozhodnutím je výběr typu digestoře, ty se liší způsobem uchycení nad varnou plochu – vestavné, komínové, ostrůvkové – do malých místností bez možnosti odtahu je možné zvolit digestoř filtrační.
  • Nejdůležitějším parametrem je u digestoře její výkon – ten udává, jaké množství vzduchu zvládne odsát za hodinu – v optimálním případě by to měl být sedminásobek objemu místnosti, kde se bude vařit.
  • Hlučnost je dalším parametrem, na který je třeba se zaměřit – do obytných místností volte co nejtišší modely a pamatujte, že 55 dB už je dost velký hluk.
  • Nezapomeňte na osvětlení – ideálně dvojicí žárovek, které budou pro vaření dostatečné.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Digestoře
Pod skříňku
Vestavné
Komínové
Ostrůvkové
Výsuvné
Rustikální
Příslušenství