Jak vybrat ledničku?

Jak vybrat ledničku?

Lednička je jedním z prvních spotřebičů, které se pořizují do nové domácnosti a zároveň je také jedním z těch, které jsou neustále v provozu. A vzhledem k tomu, že předpokládáme u lednice dlouhodobou výdrž, neměl by se výběr toho ideálního typu podceňovat.

 

Monoklimatická nebo kombinovaná

V současné době jsou nejčastějším typem ledničky kombinované – ty vám nabídnou chladničku i mrazničku v jednom zařízení. Různá je samozřejmě velikost jednotlivých sekcí a případně jejich umístění. Tento typ je vhodný pro většinu domácností, ať už v bytě nebo rodinném domě.

Při výběru kombinované chladničky je třeba si ještě ujasnit, zda má být mraznička ve spodní části anebo v horní části. Mraznička umístěná nad lednicí má obvykle menší objem, na druhou stranu však nabídne snadnější přístup a potraviny umístěné ve výši očí jsou snadno viditelné.

Méně rozšířeným typem jsou monoklimatické ledničky (monoklimatické ledničky) bez mrazáku anebo pouze s malou mrazicí schránkou (výparník). Takové chladničky ocení jednotlivci a obyvatelé menších bytů, kde není dostatek prostoru pro velký spotřebič. Samostatnou kategorii tvoří tzv. vitríny – ledničky se speciálním určením, například pro skladování vína nebo dezertů. Obvykle mají prosklená dvířka pro snadnější vizuální kontrolu obsahu.

U velkých rodin jsou stále populárnější americké ledničky, kombinující lednici a mrazák, avšak nikoliv umístěné nad sebou ale vedle sebe. Dvoje dveře a vertikální členění usnadňují orientaci v mrazícím i chladícím prostoru.

Tip: Jestliže plánujete anebo již máte samostatný mrazák, vybírejte i samostatnou ledničku, budete mít více prostoru pro skladování čerstvých potravin

 

Solitér nebo nenápadná vestavba

Jako u jiných spotřebičů, i u lednice je možné vybírat mezi vestavnou a samostatně stojící variantou. Jestliže pořizujete novou kuchyň, která je rozplánovaná do posledního detailu, bude vypadat lépe s vestavěnou lednicí – ta v konečném výsledku vypadá jako potravinová skříň a je velmi nenápadná.

Samostatně stojící lednice má samozřejmě výhodu ve flexibilitě umístění – když budete měnit kuchyň anebo se stěhovat, můžete lednici umístit prakticky kamkoliv. Poměrně zajímavou alternativou pro minimalisticky zařízené domácnosti jsou designové lednice. Ty mají obvykle výrazněji barevný lak a ve většině případů také retro vzhled se zaoblenými hranami a výraznými úchyty pro otevírání.

Tip: Do nové kuchyně je ideální volbou vestavěná kombinovaná lednice. Volně stojící spotřebič zase můžete umístit na libovolné místo s přívodem elektrické energie.

 

Spotřeba a objem lednice

Vzhlede k tomu, že lednice je neustále v provozu, je velmi důležitým parametrem pro její výběr spotřeba elektrické energie. Ta je uvedena na štítku s vyznačenou energetickou třídou A až F. V roce 2021 došlo k přehodnocení tabulky spotřebních tříd energie. Dnes se tedy namísto s A setkáte s E nebo F a třída třeba A+++ už bude dnes spíše pod označení C nebo D.

Klíčovým parametrem, především pro vícečlenné rodiny, je objem spotřebiče, který je uváděn samostatně pro chladící a pro mrazící část. Jestliže bydlíte sami, vystačíte si s celkovým objemem do 150 litrů. V ostatních případech je možné pro orientační výpočet objemu použít pravidlo 50–70 litrů na osobu v případě chladničky a 20 litrů na osobu v případě mrazničky.

Nezapomeňte však přizpůsobit objem svým zvyklostem a životnímu stylu jednotlivých členů domácnosti. Kombinované chladničky mohou mít při shodném celkovém objemu různý objem chladničky a mrazničky, proto je vhodné volit konkrétní typ i podle dílčích objemů.

Tip: Jednočlenná domácnost vystačí s chladničkou o objemu do 150 litrů, u čtyřčlenné rodiny počítejte přibližně 240 l chladícího a 80 litrů mrazícího prostoru.

 

Komfort a speciální funkce

Valná většina ledniček – s výjimkou oboustranných amerických typů – umožňuje záměnu pantů, takže můžete dvířka otevírat vpravo nebo vlevo, podle toho, kde v kuchyni ji máte umístěnou. V případě, že máte kuchyň kombinovanou s obývákem, je dobré sledovat také hladinu hluku.

Výrobci ledniček používají mnoho nových technologií, které výrazně zvyšují komfort používání. Jednou z nich je funkce no frost, díky níž se ve vnitřním prostoru netvoří námraza, tudíž není třeba chladničku v pravidelných intervalech odmrazovat. Rodiny s malými dětmi ocení akustickou signalizaci dlouho otevřených dveří. Praktický je také speciální prázdninový režim se sníženou spotřebou energie v době, kdy není rodina doma a dveře chladničky nejsou tak často otvírány.

Velmi praktická a stále rozšířenější je tzv. nulová zóna, což je samostatný box či zásuvka v lednici se stálou teplotou kolem 0 °C, vhodná pro uchovávání čerstvé zeleniny, ovoce nebo mléčných výrobků. Nejen že je v ní nižší teplota, než v ostatních prostorách lednice, ale navíc je možné i regulovat vlhkost – vyšší je vhodná právě pro zeleninu, ovoce a sýry, nižší vlhkost pak pro krátké skladování čerstvého masa.

Tip: Na co se zaměřit při koupi chladničky:

  • Typ lednice vybírejte podle svých nákupních zvyklostí a životního stylu – jednotlivcům bude stačit malá samostatná lednice, větší rodiny ocení větší kombinovanou chladničku
  • Vestavěné lednice jsou ideální do nových kuchyní, kde je můžete snadno skrýt, samostatně stojící spotřebiče zase umístíte prakticky kamkoliv
  • Objem lednice přizpůsobujte počtu členů domácnosti – na jednu osobu počítejte 50 až 70 litrů, u kombinace pak 20 litrů na osobu u mrazničky
  • V případě energetické třídy vybírejte modely s co nejnižší spotřebou, která může výrazně ovlivnit náklady na elektrickou energii

Pokračujte výběrem vhodné kategorie: 

Ledničky
Kombinované ledničky
Monoklimatické ledničky
Americké ledničky
Vestavné ledničky
Retro chladničky
Přenosné chladničky