Jak vybrat kulmu na vlasy?

Ačkoli slouží kulma na vlasy k přesně opačnému účelu, než je tomu u žehličky vlasů, mnoho parametrů mají tyto dva výrobky podobných. Cílem kulmování je samozřejmě vytvoření bohatého a nadýchaného účesu z vlasů, které jsou přirozeně rovné a splývající.

Není proto vhodné podceňovat výběr té ideální kulmy. Pamatujte ale na to, že každé vlasy jsou jiné a jinak se chovají, proto se jedná pouze o doporučení, na co se při výběru zaměřit, i když efekt může být rozdílný u různých typů vlasů.


Průměr a zahřívání

Kulmy můžete najít na trhu v celé řadě provedení, co se průměru kulmovací hlavice týká. Doporučení je v tomto případě velmi prosté - pro efekt velmi kudrnatých vlasů s celou řadou loken a prstýnků sáhněte po kulmě s úzkým průměrem. Naopak pro velké a vzdušné lokny bude vhodnější kulma s větším průměrem.

Podstatný také bude způsob provedení kulmy - v zásadě najdete na trhu dva typy, klasickou kulmu, která pracuje na principu plošného ohřevu vlasů nebo horkovzdušné kulmy, které jsou jakousi kombinací kulmy a fénu.

Horkovzdušnou kulmou můžete vlasy i částečně vysušit, takže by měl účes vydržet o něco déle. Vzhledem k nutnosti zajistit proudění vzduchu, mají tyto kulmy také obvykle širší průměr - tedy ideální modely pro nadýchaný účes typu „beach look.“

TIP: V závislosti na požadované velikosti kudrlinek volte kulmu s úzkou nebo širokou hlavicí, horkovzdušné modely spadají spíše do druhé kategorie a vytvoří nadýchaný účes.


Pozor na teplotu

Pro kulmování je třeba vyšší teplota, aby se vlasy staly poddajnými a vytvořily lokny, po kterých toužíte. S výší teploty by se to však nemělo přehánět, protože vysoké teploty vlasy z dlouhodobého hlediska ničí a nikdy již nebudou tak kvalitní, jak tomu bylo před používáním kulmy nebo žehličky na vlasy.

Teplotní rozsah může být u kulmy poměrně široký, držte se však jednoduchého pravidla - pro jemné vlasy by neměla teplota přesáhnout 180 °C, u silnějších vlasů můžete teplotu zvýšit až na 250 °C. Rozhodně však nepřekračujte teplotu 300 °C, v takovém případě už vlasy obvykle dostávají velký šok a zbytečně je ničíte.

Podle typu vlasů tedy volte teplotní rozsah konkrétního modelu kulmy. Širší možnosti nastavení teploty sice znamenají možnost používání více osobami s různými vlasy, v takovém případě ale hledejte modely s plynulou regulací teploty.

TIP: Pracovní teplota kulmy by se měla odvíjet od toho, jaké máte vlasy, pro jemné stačí teplota do 200 °C, u silnějších a nepoddajných vlasů pak teplota kolem 250 °C.


Povrch kulmy

Klasická kulma, na kterou budete namotávat prameny vlasů, mívá povrch z různého materiálu, ty nejjednodušší a nejlevnější modely jsou vyrobeny z kovu, který bohužel není příliš vhodný a už vůbec ne šetrný pro vaše vlasy.

Uvnitř kulmy je tepelná spirála, která rozehřívá její povrch a kovové provedení bohužel neumí zajistit rovnoměrné nahřátí. Nejlepším materiálem je keramika, která zvládne distribuovat teplo rovnoměrně bez větších výkyvů. Tento povrch je odolný a jediným negativem může být o něco delší (v řádech pár minut) nahřívání.

U moderních kulem najdete také zajímavé doplňkové funkce, jako je ionizátor, který chrání vlasy před krepatěním a zajišťuje vysoký lesk. Horkovzdušné kulmy zase mohou nabídnout studený proud vzduchu pro lepší fixování vlasů.

TIP: Při výběr kulmy se zaměřte na modely s keramickou povrchovou úpravou, která je k vlasům nejšetrnější a velmi dobře rozvádí teplo.


Komfort a doplňky

Podobně jako u většiny výrobků, i kulmy můžete najít velmi jednoduché nebo pokročilé. Není třeba mít v koupelně poslední výdobytek techniky, ale určitě oceníte jednoduché ovládání s možností kontroly nastavené teploty na displeji nebo pomocí několika barevných diod.

Nezanedbatelnou součástí kulmy je samozřejmě přívodní kabel, ten by měl být poddajný a především dostatečně dlouhý, aby byla práce s kulmou pohodlná. Velmi praktickým doplňkem je stojánek na kulmu, pokud ji budete potřebovat v průběhu používání odložit, nemůže to být vzhledem k vysoké teplotě na jakékoliv místo.

Někteří výrobci se snaží zaujmout širokým množstvím doplňkového příslušenství v podobě kartáčů a nástavců pro nejrůznější účesy. Zvažte však, zda jej opravdu využijete a nebudete navíc platit něco, co zůstane stejně ve skříni.

Tip: Na co se zaměřit při výběru kulmy:

  • V závislosti na tom, jaké chcete mít lokny, vybírejte průměr kulmy - pro malé prstýnky sáhněte po kulmě užší, pro velké lokny volte širší kulmu s horkovzduchem.
  • Nejšetrnější bude k vašim vlasům kulma s keramickým povrchem, který zvládne rovnoměrně distribuovat teplo a je trvanlivý.
  • Pozor na příliš vysoké teploty, zvláště u jemných vlasů by neměla překračovat 180 °C, ideální model má regulovatelnou teplotu.
  • Podstatná je délka přívodního kabelu, který vás nesmí při práci omezovat, velmi praktický je pak stojánek na rozpálenou kulmu.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Kulmy