Jak vybrat kuchyňský robot?

Jak vybrat kuchyňský robot?

Jestliže patříte mezi nadšené kuchaře, kteří s radostí tráví v kuchyni hodiny přípravou dokonalých pokrmů, pak by vám jistě přišel vhod další pomocník, který může některé činnosti urychlit a jiné zcela zastane sám. Kuchyňský robot je v takovém případě ideálním doplňkem vaší domácnosti.
 

Výkonný motor

Kuchyňské roboty jsou si na první pohled podobné jako vejce vejci – velká nádoba a k ní mnoho příslušenství pro roboty – jak tedy poznat ten ideální kousek pro vaši kuchyň? Řešení je poměrně snadné, v první řadě se zaměřte na celkový příkon robotického pomocníka.

Ačkoliv mohou vypadat stejně, vnitřní mechanismus a především použitý motor se u jednotlivých robotů značně liší. Ideální příkon pro čtyřčlennou rodinu je přibližně 1000 W, roboty s nižším příkonem nezvládnou roztočit motor dostatečnou silou a nedokáží tak například uhníst větší množství těsta. I z toho důvodu se vyhněte modelům, které mají příkon nižší.

Naopak, je-li vaše domácnost početnější a běžně vaříte pro šest a více osob, je výhodné připlatit si za robot s vyšším příkonem – řádově kolem 1400 až 1500 Wattů – který je již na pomezí profesionálních strojů a zvládne bez problémů zpracovat i větší množství surovin.

Roboty s vyšším příkonem se vám navíc odvděčí kratší dobou zpracování, možností používat je nepřetržitě delší dobu a v neposlední řadě také delší životností. Mimo jiné i proto, že bývají vyrobeny z kvalitnějších materiálů.

TIP: Pro běžnou domácnost postačí robot s příkonem kolem 1000 W, jestli vás u stolu sedí pět a více, tak se poohlédněte po strojích s příkonem kolem 1400 W. Malé roboty s polovičním (500 W) výkonem nejsou příliš vhodné, jelikož nezvládnou zajistit motoru dostatečný výkon.


Co všechno umí?

Základními činnostmi každého robota je strouhání, sekání, hnětení, šlehání a míchání. U vybraných typů najdete také přídavný mixér, který ve většině situací bez problémů zastoupí samostatný kuchyňský mixér.

Pokud vámi vybraný model splňuje výše uvedené, je vhodné věnovat pozornost různým detailům, jako je velikost otvorů na struhadle, tvar a velikost metliček pro šlehání či provedení hnětacího háku. Zvláště pro milovníky domácího pečiva je důležité zjistit, jak se hák pohybuje – zda se jen otáčí kolem osy anebo využívá tzv. eliptické hnětení, díky němuž se suroviny lépe promíchají i na hůře dostupných místech jako jsou dno a okraje nádoby.

Domácí hamburgery a sekaná jsou nejlepší z vlastnoručně namletého masa – pro jeho přípravu se nespoléhejte na sekání noži, ale poohlédněte se po modelu s mlýnkem na maso. Ten má klasickou konstrukci se šnekem, nožem a mřížkou pro různou hrubost mletí.

K samostatně volitelnému příslušenství obvykle patří odšťavňovač ovoce či nástavec na přípravu bramborových hranolků. Plánujete-li jejich používání, vybírejte přístroje, které je již mají v základním balení – samostatná koupě takových doplňků se totiž může prodražit.

TIP: Kuchyňský robot by měl zvládnout pět základních činností – strouhání, sekání, hnětení, šlehání a míchání. Vše další zajistíte formou volitelného příslušenství, které nebývá levné – dobře si proto rozmyslete, jaké funkce budete požadovat a podle toho vybírejte.


Velikost a údržba

Roboty jsou obvykle dvojí konstrukce – mísa se surovinami se umisťuje na pohonnou jednotku, anebo má pohonná jednotka samostatné sklopné rameno. Druhá konstrukce je praktičtější a také skladnější.

Velikost mísy může být směrodatná především u větších rodin – základní objem se pohybuje do 5 litrů, větší mísy mají litrů 7 a více. Vhodné je také volit mísu nerezovou, nehrozí její poškození jako u plastových modelů a má větší trvanlivost.

Při používání robota obvykle ušpiníte relativně velké množství součástek, které je třeba omýt – hledejte možnost mytí příslušenství v myčce, značně vám to ušetří čas a námahu při údržbě robota. Podceňovanou součástí jsou doplňkové držáky na příslušenství. Jestliže robot držáky nemá, počítejte s tím, že se po čase bude příslušenství povalovat na různých místech kuchyně, což není žádoucí stav.

TIP: Vybírejte spíše modely se sklopným ramenem, jsou skladnější a univerzálnější. Mísu volte v ideálním případě kovovou, která je odolnější a také dostatečně velkou pro potřeby vaší domácnosti.


Doplňkové funkce

U Kuchyňských robotů nenajdete velké množství doplňkových funkcí, přesto je dobré se s nimi seznámit. Jednou z nich může být automatické přizpůsobení rychlosti podle množství surovin v míse. Druhou, mnohem praktičtější, je pojistka proti náhodnému spuštění v okamžiku, kdy je některá ze součástí nepřesně připevněna a mohla by vás zranit.

Z pohledu bezpečnosti a dlouhé životnosti je vhodná pojistka proti přehřátí – pokud robota zaměstnáte na dlouhou dobu bez odpočinku, pojistka jej vypne a ochrání motor před poškozením.

Na co se zaměřit při výběru kuchyňského robota:

  • Vybírejte robota s dostatečným příkonem, ten by neměl být menší jak 1000 W, u vícečlenných domácností pak i 1400 W.
  • Rozmyslete si, jaké funkce budete požadovat – některé specifické nástroje jsou u robotů volitelným příslušenstvím, které se může prodražit – raději kupte vše v jednom.
  • Počítejte s nutností skladování robota – provedení se sklopným ramenem je úspornější, mísu na suroviny vybírejte pokud možno kovovou, jelikož je trvanlivější.
  • U doplňkových funkcí požadujte pojistku proti přehřátí, u rodin s dětmi je také vhodná pojistka proti náhodnému spuštění.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Roboty
Příslušenství roboty
Mixéry