Jak vybrat klimatizaci?

Se stále vyššími teplotami v letních měsících řada z nás uvažuje o nákupu klimatizace, která se postará o příjemné prostředí v bytě či domě a zajistí nám chladnější prostředí, i když je za okny vysoká teplota. Klimatizací je však na trhu velká spousta, a proto je dobré si ujasnit, jaký model pořídit.
 

Mobilní nebo nástěnná

Zásadní rozhodnutí při výběru klimatizace se bude týkat její konstrukce, která je dvojí – nástěnná a mobilní. Klasická nástěnná klimatizace je účinnější a násobně estetičtější řešení, musíte však počítat s tím, že na fasádu domu budete muset umístit samotnou kondenzační jednotku, která je propojena s vnitřní klimatizační částí nejčastěji měděnými trubkami. V takovém případě vás samozřejmě neminou mírné stavební úpravy.

Mobilní klimatizace je vhodná pro uživatele, kteří například cestují mezi celoročním a letním domem a chtějí využít klimatizaci na obou místech, anebo nemají možnost provádět stavební úpravy pro instalaci nástěnné klimatizace. V případě mobilní klimatizace je třeba počítat s většími rozměry a vyšším hlukem. Samotnou klimatizační jednotku na kolečkách je možné postavit kamkoliv v místnosti, smířit se ale musíte s hadicí, která vyfukuje teplý vzduch obvykle z okna.

Pozor dejte na záměnu mobilní klimatizace a ochlazovače vzduchu, který funguje na jiném principu – přes zvlhčený filtr se do místnosti vyfukuje nasátý vzduch i s odpařenou vodou, výsledkem je zvýšení vlhkosti v místnosti a ve výsledku pak teplo společně s vlhkem. Oproti tomu klimatizace vzdušnou vlhkost snižuje. Rozdíl poznáte snadno – hledejte parametry výkon chlazení a označení konkrétního chladiva – to u ochlazovače vzduchu není přítomno.

TIP: Nástěnná klimatizace je nejlepší volbou, pokud máte možnost mírných stavebních úprav a prostor pro venkovní jednotku. Po mobilní klimatizaci sáhněte pouze ve specifických případech, je totiž poměrně objemná a hlučná.
 

Výkon chlazení a možnost topení

Výkon klimatizace je jejím základním parametrem, ať už s ní budete pouze ochlazovat místnosti v létě, anebo se rozhodnete pro kombinací letního chlazení a zimního vytápění.

Přesný výpočet výkonu je vhodné ponechat na odbornících anebo si dohledat nějaký interaktivní formulář. Vliv na výsledný výkon má totiž spousta faktorů – například orientace pokoje dle světových stran, plocha a typ oken, velikost a výška místnosti, počet osob a zapnutých spotřebičů, izolace, zastínění apod.

Místnost o velikosti 20 m2 orientovaná na jihozápad s velkými okny přes celou stěnu, dvěma osobami a televizorem bude potřebovat klimatizaci s výkonem přes 3 kW. Stejně velká místnost s orientací na severozápad, poloviční plochou oken a jednou osobou potřebuje pro klimatizování výkon necelé 2 kW.

Pro velmi hrubou orientaci je možné se řídit následujícím:

  • do 50 m3 – 2 kW
  • 40–70 m3 – 2,7 kW
  • 60–90 m3 – 3,5 kW
  • 90–130 m3 – 5,0 kW
  • 120–170 m3 – 7,0 kW

Při výběru klimatizace je také vhodné se zamyslet nad tím, zda ji budete používat pouze pro ochlazování, anebo také pro vytápění. Prakticky všechny nástěnné klimatizace totiž umožňují místnosti také vytápět. V případě vytápění je však vhodné sáhnout po účinnějších modelech, které mají nižší spotřebu. Vyšší investice se vám vyplatí v podobě nižších stálých nákladů a při vhodně dimenzovaném výkonu nemusíte používat stávající vytápění místnosti, takže se náklady opět o něco sníží.

TIP: Výkon klimatizace je stěžejním údajem a neměli byste jej podceňovat, pro výpočet správného výkonu slouží komplexní formuláře. Zvažte také možnost vytápění klimatizací, které může být efektivnější a levnější než stávající forma topení.
 

Účinnost a hlučnost

Podobně jako u všech spotřebičů, které bývají zapnuty po delší dobu, i u klimatizací je vhodné sledovat jejich účinnost. Snadnou orientaci vám zajistí energetický štítek s písmenným značením energetické třídy. Vybírejte ideálně stroje s účinností A anebo lepší. Vzhledem k tomu, že klimatizace je v provozu delší dobu, může se nižší účinnost citelně promítnout do nákladů.

Jestliže hodláte klimatizaci používat i k vytápění, pak se nezapomeňte podívat i na parametr účinnost vytápění – ten obvykle bývá o něco horší, ale jsou i modely, které mají vysokou účinnost ve třídě A v obou případech – chlazení i topení.

Hlučnost je parametrem, který vás bude zajímat především v případě, kdy budete mít klimatizační jednotku v místnosti, kde se spí. Volte každopádně hlučnost co nejnižší, aby vás nerušila. Z funkcí se zaměřte především na plně automatický provoz či časovač, který zajistí ochlazení místností před vaším příchodem v konkrétní hodinu. Praktická je funkce, která automaticky mění nastavení lamel a rovnoměrně tak ochlazuje celou místnost.

Tip: Na co se zaměřit při výběru klimatizace:

  • Nejprve se rozhodněte, zda zvolíte nástěnnou nebo mobilní klimatizaci – první varianta je účinnější a také zabere méně místa. Výhodou mobilní verze je minimum stavebních úprav a možnost jejího přemisťování.
  • Výkon klimatizace volte optimální podle toho, jaké místnosti chcete ochlazovat, příliš velký i příliš malý výkon bude znamenat vyšší spotřebu.
  • Vzhledem k tomu, že klimatizace je v provozu v letních měsících nepřetržitě, je vhodné se zaměřit na její účinnost – volte třídu A nebo lepší. Podstatným parametrem může být také její hlučnost, která by měla být co nejnižší.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Mobilní klimatizace