Jak vybrat holicí strojek a zastřihovač?

Pro většinu z nás bude holicí strojek dalším jednoduchým zařízením, které bude mít své místo v koupelně. Ovšem výběr toho ideálního strojku by neměl být příliš zbrklý, každý model totiž nabídne trošku jiné funkce a technologie pro holení a stříhání. Na co se tedy zaměřit při výběru?


Jak se bude stříhat

Nejdůležitějším parametrem při výběru holicího strojku bude technologie využívaná pro stříhání vousů. V zásadě existují dva odlišné způsoby, jak se můžete vousů zbavit – jedna skupina strojků využívá planžetový systém, druhá pak frézkový systém.

Průkopníkem mezi planžetovými strojky je společnost Braun, která tento způsob stříhání použila jako první a stále jej vyvíjí. Technika střihu je velmi jednoduchá – na povrchu holicí hlavy je planžeta, pod kterou se pohybují, pomocí vibračního motorku, nože. Počet planžet a holicích hlav ovlivňuje rychlost a hladkost oholení – čím více těchto prvků strojek má, tím bude holení pohodlnější, rychlejší a oholená tvář hladší.

Frézkové strojky jako první představila společnost Philips a také se snaží o jejich kontinuální vylepšování. U tohoto typu strojku jsou dvě nebo tři holicí hlavy, jejichž vnitřní část rotuje a tím stříhá vousy. Pokročilejší modely mají holicí hlavy plovoucí, takže snadno kopírují kontury tváře a omezují tlak na pokožku, což by mohlo způsobit její podráždění a zarudnutí.

TIP: Planžetové holicí strojky jsou vhodné na kratší vousy a pro ty, kdo se holí častěji, také se s nimi snadno udržují kontury kníru, bradky a kotlet. Naopak frézkový systém zvládne lépe oholit i delší a tvrdší vousy.


Na cesty nebo do zásuvky

Podle toho kde a jak budete holicí strojek používat, je vhodné se zaměřit také na jeho napájení. Opět jsou možné dvě varianty – strojky síťové a strojky akumulátorové – v obou případech samozřejmě napájené elektrickou energií. Okrajovou záležitostí jsou strojky bateriové, jejich výhodou budiž to, že je můžete napájet pomocí klasických tužkových baterií, avšak výdrž je velmi krátká.

U síťové varianty je zajištěn stabilní výkon, jelikož napětí dodávané z elektrické zásuvky je stálé. Jestliže se navíc holíte prakticky pouze doma v koupelně, pak bude síťový holicí strojek tím pravým pro vaše potřeby a ještě něco málo ušetříte. Zkontrolujte si pouze délku napájecího kabelu.

Varianta strojku akumulátorového je ideální pro všechny uživatele, kteří při holení nepostojí, anebo jsou často na cestách. Nemluvě o tom, že po nabití můžete vyrazit i na pár dnů mimo dosah elektřiny a stále budete hladce oholeni.

U akumulátorových strojků však dávejte pozor na několik věcí. Jednak je to doba nabíjení, která může být u levnějších modelů až příliš (12 hodin) dlouhá a obvykle pak neodpovídá ani výdrži na baterii. Ta by měla být alespoň 30 minut, v ideálním případě však dvojnásobná, abyste se mohli na jedno nabití akumulátoru oholit vícekrát. Poslední věcí, kterou je třeba kontrolovat, je možnost používání strojku v případě nabíjení – opět platí, že některé levnější modely toto neumožňují a holí pouze po odpojení napájecího kabelu.

TIP: Pro domácí holení volte síťový strojek, naopak při častých cestách mimo domov oceníte akumulátorové provedení – u něj kontrolujte dobu nabíjení, výdrž na baterii a možnost provozu strojku i při nabíjení.


Doplňkové funkce

Velmi oblíbené jsou v posledních letech vodotěsné holicí strojky, nevadí jim totiž ani stříkající voda, takže se s nimi bez problémů oholíte při ranní sprše. Během krátké chvíle zvládnete dvě věci, navíc vousy jsou po namočení teplou vodou o něco poddajnější.

Zajímavou alternativou pro ty, kdo si zvykli na holení „na mokro“ žiletkou, mohou být holicí strojky s možností volby mezi suchým a mokrým holením. Mokré holení elektrickým strojkem zabezpečuje, podobně jako u žiletky, pěna nebo gel, který se dávkuje buďto automaticky nebo ručně přímo z holicí hlavy.

Zastřihovače bývají součástí velké většiny holicích strojků a obvykle jsou ukryty pod jednoduchým výklopným mechanismem, takže vám „nebzučí“ kolem ucha, pokud je nepoužíváte. Výhodou zastřihovače je možnost zkrácení delších vousů na bradce, kníru nebo kotletách i bez použití nůžek.

Praktickým pomocníkem jsou vyspělé čisticí stanice, které zajistí po použití dokonalé vyčištění holicích hlav strojku a zbaví je možných bakterií. Zároveň také nabijí akumulátor strojku a postarají se i o promazání a osušení. Jestliže samočisticí stanici nepožadujete, počítejte s pravidelnou údržbou na sucho nebo na mokro v případě omyvatelných strojků.

Tip: Na co se zaměřit při výběru holicího strojku:

  • Strojek bystě měli primárně vybírat podle technologie holení – planžetové jsou vhodné pro časté holení, frézkové si poradí s delšími a tvrdými vousy.
  • Napájení může být síťové nebo akumulátorové – druhá varianta je vhodná pro ty, kdo častěji cestují. Vyhněte se raději napájení klasickými bateriemi, jejich výdrž je příliš krátká.
  • U akumulátorových strojků hlídejte dobu nabíjení, výdrž na jedno nabití a možnost holení a nabíjení současně, nepodceňujte také délku napájecího kabelu.
  • Strojky jsou dnes dostupné i ve vodotěsné variantě – oholíte se bez problémů i ve sprše.
  • Velmi praktické jsou samočisticí stanice, které po použití zajistí automatické vyčištění, promazání, osušení a nabití holicího strojku.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Holicí strojky
Epilátory a depilátory
Zastřihávače