Jak vybrat fritovací hrnec?

Rozmach zažívaly fritovací hrnce počátkem devadesátých let, kdy se jednalo o zcela nový způsob vaření. V současné době už je fritéza běžným vybavením kuchyně a tomu odpovídá i šíře nabídky a cenové rozpětí.

Jestliže si rádi pochutnáte na smaženém řízku, hranolkách nebo koblihách, pak je fritovací hrnec ideálním pomocníkem. Vedle toho, že v něm bez problémů usmažíte i potraviny nepravidelného tvaru, tak samotné smažení nevyžaduje tolik tuku a v konečném důsledku je používání fritézy zdravější.


Velikost na prvním místě

Okřídlené rčení „na velikosti záleží“ platí u fritézy dvojnásob, velikost a hmotnost byste měli přizpůsobit tomu, kde bude fritéza umístěna a jak často ji budete používat. Na trhu jsou fritézy s různým objemem fritovací nádoby, a to od 0,5 až do 4 litrů.

Při výběru je třeba počítat s tím, že ve fritéze s větším objemem sice zvládnete zároveň připravit více potravin, ovšem také budete potřebovat větší množství oleje a samozřejmě větší objem znamená i větší spotřebu elektrické energie. Podstatné je ale také to, že při přípravě většího množství potravin projde olej menším počtem smažících cyklů, a tím pádem i déle vydrží.

Hmotnost může být rozhodující v případě, kdy budete fritézu používat méně často - předpokladem je její uschování a přenášení. Naopak při častém používání zřejmě budete mít fritovací hrnec na stálo umístěný v kuchyni, a tudíž bude rozhodující délka přívodního kabelu.

TIP: Fritovací hrnec vybírejte primárně podle objemu a velikosti, jestliže máte čtyřčlennou rodinu, pak postačí fritéza s objemem kolem 2,5 litru, ve které připravíte jídlo pro všechny zároveň.


Jaký typ zvolit

Nabídka na trhu je sice velmi široká, pokud bychom však rozlišovali podle použitých technologií, pak je možné vybírat ze tří, respektive čtyř různých způsobů ohřevu oleje pro smažení a s tím související úpravu potravin.

Nejčastěji zastoupeným je na trhu fritovací hrnec se skrytým topným tělesem, nad nímž je samotná fritovací nádoba s olejem. Výhodou tohoto typu je maximální využití prostoru pro přípravu potravin, nevýhodou pak nemožnost mytí v myčce, jelikož fritovací nádoba není vyjímatelná.

Další je technologie pro ohřev oleje přímo v nádobě pomocí odkrytého topného tělesa, které se ponoří do nádoby s olejem. Při takovém ohřívání je olej rychleji rozehřátý a vzhledem k tomu, že je spirála oddělitelná od nádoby na fritování, je také snadnější údržba, kdy můžete nádobu obvykle mýt v myčce.

Třetím typem, který se začíná stále více prosazovat, je rotofritéza - fritovací hrnec oválného tvaru, který má uvnitř nakloněnou nádobu. Jakmile umístíte koš s potravinami, ten se začne otáčet uvnitř fritovací nádoby a v relativně malém množství oleje se připraví požadované potraviny.

Rozšířeným způsobem fritování je využití horkého vzduchu, který proudí uvnitř fritovací nádoby. U takové fritézy je třeba pouze minimální množství tuku na úpravu pokrmů, takže uděláte něco i pro své zdraví. Chuťově se však mohou potraviny mírně odlišovat, právě proto, že budou mít méně tuku.

TIP: S výběrem způsobu fritování úzce souvisí možnosti údržby hrnce - pokud jej plánujete umývat v myčce nádobí, volte typ s vyjímatelným topným tělesem. Zajímavou alternativou pro minimum tuku jsou horkovzdušné modely, které většinou integrují i více funkcí.


Doplňkové funkce

Ač může být každý fritovací hrnec jiný, vždy u něj najdete tukový a pachový filtr. Tukový filtr je vždy součástí fritézy a zachytává nečistoty a zbytky potravin uvnitř nádoby - typicky zbytky strouhanky, drobky apod. Po použití je třeba jej omýt.

Pachový filtr může být kovový omyvatelný nebo papírový vyměnitelný - omyvatelný filtr je pohodlnější a cenově výhodnější, vyměnitelné filtry mají životnost cca 90 hodin, takže je třeba počítat s další průběžnou investicí.

Velmi praktickým doplňkem je hadička pro vypuštění oleje po ukončení fritování, samotný olej je možné bez problémů použít i vícekrát, je však třeba jej nechat zchladnout, vypustit z fritovací nádoby a uložit do lednice.

Pro kontrolu smažení je užitečné průhledné okénko ve víku fritovacího hrnce, víko pak v ideálním případě zvolte připevněné s mechanickou pojistkou. Samostatné víko budete muset při manipulací odkládat a vzhledem k tomu, že je velmi horké, není to příliš komfortní postup.

Zdvojené stěny samotné fritézy zabrání popálení při nechtěném doteku, bohužel stále ještě není tento ochranný prvek pro výrobce samozřejmostí, takže je vhodné se na něj také informovat.

Tip: Na co se zaměřit při výběru fritézy:

  • Na prvním místě je velikost fritovacího hrnce, podle toho jak často jej budete používat a kde bude skladován, volte hmotnost a rozměry.
  • Stěžejním parametrem je objem fritovací nádoby, ta může mít až 4 litry, pro čtyřčlennou rodinu je ideální objem kolem 2,5 litru, menší objem kolem 0,5 litru využijí jednotlivci.
  • Jestliže chcete mít s fritézou co nejméně práce při úklidu, sáhněte po typu s vyjímatelnou nebo samostatnou nádobou.
  • Fritézy mají mnoho praktických doplňků - od vypouštěcí hadičky na olej, přes průhled ve víku až po digitální časovače - zvažte, co využijete.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Fritovací hrnce
Horkovzdušné fritézy
Olejové fritézy