Jak vybrat fén?

Ty tam jsou časy, kdy byl v nabídce elektroobchodů jeden, maximálně dva typy fénů, které se pyšnily dvěma rychlostmi. Současná nabídka vysoušečů vlasů je obrovská a variuje naprosto stejně, jako variuje jejich cena.

A také v případě fénů platí okřídlené rčení, že ne vždy je dražší lepší. Zvláště v případě fénů je třeba vybírat konkrétní modely nejen podle dostupných funkcí, ale v ideálním případě také podle typu vlasů, které budete sušit.


Rovné, vlnité nebo barvené?

Fén byste měli vždy vybírat primárně podle typu vlasů, které se jím budou vysoušet, jelikož právě jim je přizpůsobeno nejen jeho příslušenství, ale celkové „naladění“. Nicméně v okamžiku, kdy fén používá celá rodina, raději sáhněte po univerzálním modelu, který splní požadavky všech uživatelů.

Jelikož je na fén kladen základní požadavek v podobě rychlého vysoušení vlasů, je dobré se orientovat při výběru podle jeho výkonu. Podobně, jako u jiných spotřebičů, i v tomto případě platí, čím vyšší výkon – tím rychlejší účinek. Jako minimum pro pohodlné fénování se uvádí příkon 2000 W, jestliže bude o něco vyšší, rozhodně tím nic nezkazíte.

S příkonem úzce souvisí také rychlost ventilátoru, produkujícího proud vzduchu. Vybírejte mezi modely se dvěma až třemi rychlostmi, které umožňují šetrnější vysoušení vlasů, snadněji díky tomu finálně vytvarujete požadovaný účes. U některých modelů najdete ještě turbo rychlost – pro její použití je však potřeba držet stisknuté konkrétní tlačítko a výrobci obvykle nedoporučují delší používání.

TIP: Fén vybírejte primárně podle typu vašich vlasů, respektive vlasů, které se budou nejčastěji vysoušet, vedle toho pak hledejte modely s příkonem minimálně 2000 W.


Na cesty nebo do koupelny?

Většinu prodávaných fénů je možné rozdělit do tří základních kategorií – profesionální, pro domácí použití a cestovní – první dva typy jsou funkčně velmi podobné, pouze u profesionálních modelů je kladen větší důraz na trvanlivost materiálů a širší škálu příslušenství.

Jestliže často cestujete a vaše vlasy jsou neposedné, pak určitě oceníte cestovní provedení fénu, ačkoliv má menší rozměry a tudíž i mírně horší ergonomii, funkcemi a výkonem se vyrovná domácím modelům. U nich se zaměřte především na bezpečný úchop – to znamená zdrsněné, případně pogumované držadlo. Většina vysoušečů má symetrickou konstrukci, takže s jejich držením nemají problém leváci ani praváci. Pokud však patříte do minority leváků, může být žádoucí koupě ergonomicky upraveného modelu.

Kvalitní fény nabídnou vedle nastavitelné rychlosti a teploty také bytelné provedení. To se však může výrazněji promítnout do celkové hmotnosti, nezapomínejte proto zkontrolovat i položku „hmotnost“ v technických parametrech, abyste si ušetřili případné starosti s bolestí zápěstí.

TIP: Jestliže jste často na cestách, zvažte při výběru vysoušeče jeho cestovní provedení, přístroj je skladnější a menší. U domácích modelů nezapomínejte na kontrolu hmotnosti, mohou být těžší, než předpokládáte.


Na teplotě záleží

Prakticky nezbytnou funkcí je u fénu možnost nastavení různé teploty vyfukovaného vzduchu, alespoň tři teplotní stupně by měl fén mít. Praktickou doplňkovou funkcí je také možnost fénování studeným vzduchem, které slouží k finálnímu dotvarování účesu.

Z hlediska teploty je možné se řídit obecným doporučením, kdy by se jemné a poddajné vlasy neměly vystavovat teplotě vyšší jak 130 °C, husté a pevné vlasy snesou teplotu vyšší, a to až do 200 °C. Možnost nastavit si teplotu podle potřeby najdete až u profesionálních modelů, je však neocenitelná v případě, kdy potřebujete vlasy třeba jen mírně vysušit, anebo naopak spěcháte a chcete mít vlasy ihned suché, kvůli riziku prochladnutí.

Je vhodné se poohlédnout po vysoušečích, které mají keramický ohřívač, zajišťující rovnoměrné rozložení tepla ze spirály v proudu vyfukovaného vzduchu. Běžné topné spirály sice ohřejí vzduch, ale nemají rovnoměrný ohřev už z principu jejich konstrukce.

TIP: Nepodceňujte možnost nastavení teploty vyfukovaného vzduchu, alespoň tři teplotní stupně by měly být minimum. Velkým pomocníkem je keramický ohřívač, zajišťující rovnoměrné ohřátí vyfukovaného proudu vzduchu.


Vybírat podle příslušenství?

Vysoušeče vlasů můžete koupit buďto samostatně, anebo s různým příslušenstvím – k tomu nejčastějšímu patří odnímatelná hubice pro směrování proudu vzduchu nebo difuzér pro načechrání rovných vlasů, který je mnohem žádanější. Jestliže vámi vybraný model nemá nástavec v balení, určitě jej najdete ve volně prodejném příslušenství.

Nepodceňujte také délku přívodního kabelu, přeci jen při fénování hustých vlasů je třeba dostatek prostoru a ne vždy bývá po ruce zásuvka. Minimem je 2 až 3 metrový kabel, se kterým už si můžete pohodlně stoupnout do středu místnosti.

Tip: Na co se zaměřit při výběru fénu:

  • Důležitým parametrem je u vysoušeče vlasů jeho příkon, ten by měl být minimálně 2000 W pro dostatečně rychlé sušení vlasů.
  • Z hlediska velikosti je na výběr mezi domácím a cestovním provedením, zvažte proto, zda nebude například cestovní fén lepší volbou při častých výjezdech mimo domov.
  • Nepodceňujte možnosti nastavení teploty a rychlosti vyfukovaného vzduchu – alespoň tři rychlosti a dvě teploty by měly být základem.
  • Hmotnost a délka kabelu je také podstatným parametrem, z příliš těžkého fénu vás budou bolet ruce a krátký kabel zase bude omezující zvláště u dlouhých a bohatých vlasů.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Fény