Jak vybrat elektrický zubní kartáček?


Elektrické zubní kartáčky jsou stále oblíbenějším nástrojem pro péči o zuby a ústní dutinu, bohužel ne vždy si zákazníci vybírají vhodný typ, špatně zvolený kartáček může nadělat více škody než užitku. Při správném používání je však čištění zubů jednodušší a efektivnější než s klasickým kartáčkem.


Oscilační nebo sonický

Základní dělení elektrických zubních kartáčků je na dvě skupiny, které se liší nejen svým tvarem, ale především pak způsobem čištění zubů. Nejznámějším typem jsou oscilační kartáčky, které při čištění využívají rotačního pohybu čistící hlavy v rozmezí +/- 90°. Druhým typem jsou pak sonické zubní kartáčky, které pracují s rychlým vibračním pohybem štětin.

Oscilační (rotační) zubní kartáčky lépe a důkladněji odstraňují zubní plak, jelikož dochází k mechanickému stírání plochy zubu. Nejsou však zcela šetrné k dásním a vhodné pro ty, kdo mají problémy například s odhalenými krčky zubů - u nezkušeného uživatele tak mohou způsobit ještě větší problémy.

Oproti tomu sonické (vibrační) zubní kartáčky jsou univerzálně použitelné, vibrace tvoří proud smíchaný z pasty, slin a vody, který čistí i hůře přístupná místa mezi zuby. Sonický kartáček je tedy šetrnější k zubům i dásním, nemá ale tak dobré stírací schopnosti, takže vás nezbaví nažloutlé barvy zubů.

TIP: Zubní kartáček byste měli vybrat podle toho, v jakém stavu máte zuby - pro zdravé sáhněte s klidným svědomím po rotačním typu, jestliže ale máte počínající problémy s dásněmi nebo zubními krčky, zvolte raději vibrační typ.


Jak budeme nabíjet

Ať už zvolíte kterýkoliv z výše uvedených modelů, pravděpodobně narazíte na dvojí způsob napájení. Jednak je k dispozici napájení klasickými bateriemi velikosti AA, které mohou být jednorázové nebo nabíjecí. Druhým způsobem napájení je vestavěný akumulátor, který je nutné v pravidelných intervalech nabíjet.

Je pouze na vás, jakou cestu zvolíte, pro častější cestování jsou lepší baterie, které seženete všude. Vestavěný akumulátor nabídne efektivnější používání, počítat ale musíte s prostorem - i když jen s malým - pro nabíjecí stanici.

Výdrž se uvádí pouze u kartáčků s akumulátorem, kde se pohybuje od 5 dnů až po tři týdny pravidelného čištění zubů (2× denně 2 minuty). U baterií záleží na jejich kapacitě a míře opotřebení.

TIP: Napájení kartáčku může zajišťovat nabíjecí akumulátor nebo tužkové baterie - první varianta je ideální pro celou rodinu, druhá pak pro ty, kdo častěji cestují.


Pomocníci při čištění

Naučit se správně čistit zuby klasický kartáčkem není úplně triviální, ale také to není nijak zásadně obtížné. Elektrický zubní kartáček také vyžaduje specifickou práci, v mnohém vám však může pomoci.

U sonických kartáčků je obvykle vestavěný senzor tlaku, který vás upozorní, že na kartáček příliš tlačíte, což výrazně snižuje jeho účinnost. Velmi praktickým pomocníkem je časovač, s jehož pomocí se bude snadněji dodržovat doporučená doba čištění zubů. Časovač může být akustický, vizuální nebo vibrační.

Údržba elektrického kartáčku je také velmi důležitá, u některých modelů najdete celou řadu příslušenství od držáků na vyměnitelné hlavice až po speciální stanice pro dobíjení a čištění kartáčku.

Další variantou pro čištětní zubů jsou ústní sprchy.

Tip: Na co se zaměřit při výběru elektrického zubního kartáčku:

  • Nejprve si vyberte způsob čištění zubů - rotační je vhodný po zdravé zuby, vibrační technologii ocení ti, kdo mají zuby citlivější.
  • Podstatným parametrem je také napájení - tužkové baterie jsou univerzálnější především na cestách, oproti tomu nabíjecí akumulátor obvykle zajistí delší výdrž.
  • Rozhodující mohou být také doplňkové funkce jako je senzor tlaku u sonického kartáčku nebo časovač pro snadnější odhad doby čištění.
  • Jestliže vybíráte kartáček pro celou rodinu, může pro vás být výhodnější koupit rodinné balení, kde najdete vedle těla kartáčku a několika čistících nástavců také jednotku pro údržbu a nabíjení kartáčku.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Elektrické zubní kartáčky
Ústní sprchy
Příslušenství pro zubní kartáčky