Jak vybrat domácí pekárnu?


Domácí pekárny chleba jsou na trhu už nějaký ten rok a získávají si stále větší oblibu především proto, že máte kontrolu nad použitými surovinami a můžete chléb upéct přesně podle vlastní chuti – ať už to bude tmavý žitný nebo světlý banánový chléb.

Své nezastupitelné místo mají v rodinách celiaků a také tam, kde si rádi pochutnají na domácím pečivu nejrůznějšího typu. Na co se tedy při výběru pekárny zaměřit, aby splnila vaše požadavky a potřeby?


Malý chlebík nebo velký pecen

Zásadním parametrem při výběru domácí pekárny chleba bude její objem, respektive hmotnost výsledného chleba – tento údaj uvádí všichni výrobci a není problém se podle něj orientovat. V nabídce totiž najdete modely, které připraví maximálně 500 gramový chléb, ovšem najdete i takové, v nichž bez problémů připravíte chleba o hmotnosti přes 1,5 kilogramu.

Obecně se doporučuje pro čtyřčlennou rodinu pekárna, která zvládne připravit chleba o hmotnosti alespoň 1200 g, což odpovídá klasickému pecnu chleba, který kupujete v obchodě. Pokud však spotřebujete chleba méně a uvažujete o pekárně především z důvodů diety (viz dále), tak není problém koupit i menší pekárnu a péci častěji pro ty členy rodiny, kteří to potřebují.

Vedle hmotnosti najdete rozdíl v množství hnětacích háků – buďto se používají dva, anebo pouze jeden – jejich počet se liší podle velikosti nádoby určené k hnětení a pečení. Větší nádoby mají háky dva pro lepší promísení těsta. Musíte však počítat s tím, že v praxi půjde chleba s dvojicí háků hůře „vyklepnout“ a také z něj budete muset dva háky vytahovat – neopatrným postupem si tak můžete chleba nepěkně potrhat.

TIP: Pekárnu vybírejte nejprve podle hmotnosti chleba, který zvládne upéct – pro čtyřčlennou domácnost se doporučuje alespoň 1200 gramů, jestliže pečete pro jednu až dvě osoby, pak vám bude stačit i 600gramový chleba.


Programy a jejich důležitost

Dalším podstatným parametrem je ovládání pekárny, které by mělo být jednoduché a přehledné, o displeji nemluvě. Některé modely mají pro jednotlivé programy samostatná tlačítka, jiné zase nabídnou možnost nastavení konkrétní funkce v několika krocích – například tři stupně propečení kůrky apod.

Programy pro pečení jsou neméně důležité, není ani tak důležitý jejich počet, ale především jejich rozmanitost, abyste mohli v pekárně připravovat různorodou škálu pečiva – od klasického chleba, přes bagety či rohlík, až po zavařeniny a buchty – záleží samozřejmě na vašich preferencích. Pekárnu je možné využít i v případě, kdy chcete třeba jen připravit těsto a chleba si již upéct klasicky v troubě.

Jestliže se poohlížíte po domácí pekárně kvůli bezlepkové dietě, pak hledejte modely, které mají program pro pečení bezlepkového chleba. Tyto programy se od klasických liší především dobou trvání jednotlivých úkonů – hnětení, kynutí, pečení.

TIP: Zaměřte se při výběru na jednoduchost ovládání pekárny a na různorodost pečících programů. Pro celiaky je důležitý program na pečení bezlepkového chleba, který se od klasických programů liší.


Něco navíc

Doplňkových funkcí u pekáren není mnoho, tou nejčastější je obvykle odložený start, který mají prakticky všechny modely a umožní vám večer nadávkovat suroviny a ráno si pochutnat na ještě teplém pečivu.

Některé pekárny mají i speciální programy například pro vaření marmelády apod. Tyto funkce by neměly být pro výběr rozhodující, nicméně je můžete v průběhu času ocenit, pokud máte například vlastní zahradu a budete potřebovat zpracovat větší množství ovoce. Velmi praktický je také rychlý program na pečení bílého chleba, který oceníte v okamžiku, kdy vám doma dojde pečivo a bude rychle potřeba nakrmit hladové krky.

Při nákupu si také ověřte, jaká je dostupnost a cena náhradních dílů, především nádoby na pečení. Nestává se příliš často, že byste ji zásadně poškodili, ale postupem času můžete poškrábat její vnitřní nepřilnavý povrch a upečený chléb se nalepí na stěny a půjde velmi špatně vyklepnout. Setkat se můžete také s keramickou formou, která je odolnější a lépe distribuuje teplo po obvodu, případně s nerezovým provedením, které je takřka nezničitelné, ale samozřejmě dražší.

Povrchová úprava pekárny je buďto ve světlém plastu (většina modelů) anebo kombinace černých plastů a nerezu. Druhá varianta působí luxusněji a déle vydrží beze změny barvy povrchu, světlý plast přeci jen časem a používáním mírně zežloutne.

Tip: Na co se zaměřit při výběru domácí pekárny:

  • Pekárnu vybírejte primárně podle objemu, respektive hmotnosti upečeného chleba – pro čtyřčlennou domácnost je to minimálně 1200 gramů, jednotlivci vystačí i s půlkilovým chlebem.
  • Počet hnětacích háků není příliš rozhodující – objemnější pekárny mají obvykle dva háky a pečou chleba ve tvaru kvádru, jednohákové pekárny vytvoří spíše krychli.
  • V případě programů se zaměřte na jejich různorodost – pekárny umí nejen chleba, ale také různé moučníky, vaření marmelády nebo pouze program pro hnětení a kynutí těsta.
  • Jestliže kupujete pekárnu kvůli bezlepkové dietě, pak hledejte modely s programem na pečení bezlepkového chleba – ten je odlišný od klasických programů.
  • Z doplňkových funkcí určitě oceníte možnost odloženého startu, umožní vám snídat čerstvý a ještě teplý chléb.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Pekárny chleba