Jak vybrat čističku vzduchu?

Ačkoliv je časté větrání základem zdravé domácnosti a přísunem čerstvého vzduchu, čističky vzduchu jsou nepostradatelným pomocníkem především v místech, kde je zvýšené množství prachu a roztočů.

Zvláště důležité jsou čističky vzduchu pro alergiky, jsou totiž účinným nástrojem v boji s částicemi pylů, prachu a jiných dráždivých látek poletujících vzduchem, liší se však svými vlastnostmi a výběr vhodného typu není úplně jednoduchý.


Vzduchový výkon

Stěžejním parametrem pro výběr čističky vzduchu je její vzduchový výkon, což je množství vzduchu, které je čistička schopna přefiltrovat za jednu hodinu provozu. Vzduchový výkon se udává v metrech krychlových za hodinu.

Výkon čističky musí být dostatečný vzhledem k místnosti, kde ji budete používat. Jednoduchá rovnice říká, že vzduchový výkon by měl být alespoň 1,5× větší, než je celkový objem místnosti, kde bude čistička umístěna. U alergiků je tento koeficient ještě vyšší a doporučuje se výkon minimálně 3× větší, než je objem místnosti – v takovém případě tedy zvládne čistička během hodiny „vyprat“ vzduch v místnosti třikrát.

Jestliže byste použili čističku, která má vzduchový výkon nižší než je celkový objem místnosti, pak nebude mít její činnost vůbec žádný efekt. Výkon čističky by měl být v ideálním případě naddimenzovaný, aby nemusela být v provozu stále na plný výkon, což s sebou obvykle nese vyšší hladinu hluku.

TIP: Čističku vybírejte vždy podle vzduchového výkonu, který musí být adekvátní místnosti, kde bude stroj umístěn – minimum je výkon 1,5× větší než je objem místnosti, u alergiků pak alespoň 3× větší výkon.


Filtrace

Vzhledem k tomu, že hlavním úkolem čističky je zbavit vzduch nečistot a případně bakterií, tak je třeba jej přefiltrovat. Ve většině modelů je používán jeden ze čtyř typů filtrace:

  • HEPA filtr
    • účinnost zachytávání prachu se blíží 100 %
    • mechanicky zachycuje pevné částice, bakterie a viry, plísně, alergeny apod.
  • Elektrostatický filtr
    • účinnost zachytávání prachu je až 99 %
    • zachycuje pevné částice, viry a bakterie, plísně, alergeny
  • Vodní filtr
    • účinnost zachytávání prachu je obvykle mezi 50 – 70 %
    • zachycuje prach a mikroby
  • Fotokatalytický princip
    • s vysokou účinností odstraňuje toxické látky ze vzduchu, viry a bakterie
    • využívá chemické reakce pod vlivem UV záření za přítomnosti katalyzátoru (např. oxidy titanu), na konci vzniká voda a oxid uhličitý

Z výše uvedeného je jasné, že byste měli volit v ideálním případě mezi HEPA filtrem a elektrostatickým filtrem. První varianta je nejlepší pro alergiky, druhá pak zase v případě, kdy požadujete neslyšnou čističku vzduchu. Vodní filtr není příliš doporučován, pokud nepotřebujete zároveň funkci zvlhčování vzduchu, kterou bývají tyto modely také vybaveny.

U filtrů je také třeba rozlišovat, zda jsou jednorázové, anebo omyvatelné. U jednorázových filtrů je údržba minimální, omyvatelné filtry již vyžadují pravidelnou údržbu – navíc nejsou omyvatelné filtry vhodné do prostředí s alergiky. Při manipulaci se totiž zachycené nečistoty mohou uvolňovat do vzduchu.

TIP: Pro alergiky je záchranou čistička vzduchu s HEPA filtrem, který má asi nejvyšší účinnost – vybírejte modely s jednorázovým filtrem. Nejtišší jsou čističky vzduchu s elektrostatickou filtrací.


Hlučnost

Podobně jako u jiných nepřetržitě zapnutých spotřebičů, i u čističky vzduchu je třeba sledovat její hlučnost. V optimálním případě totiž bude čistička v provozu i v noci a příliš vysoká hladina hluku může rušit. Míra hluku se udává v decibelech (dB) a pro provozování v obytných místnostech byste měli volit čističky s co nejnižší hodnotou hluku – maximálně 30 dB při nejnižším výkonu.

S narůstajícím výkonem – většina modelů má ruční regulaci výkonu – roste také hladina hluku, a proto je vhodné mít čističku s mírně naddimenzovaným výkonem, aby nebyla příliš hlučná.

Samozřejmým parametrem je hmotnost a rozměry čističky, případně také její tvar. Čistička by měla být umístěna tak, aby nic nebránilo volnému průtoku vzduchu – takže určitě ne u zdi ani pod stolem. Ideálním místem je zvýšená pozice na skříňce u okna.

Tip: Na co se zaměřit při výběru čističky vzduchu:

  • Na prvním místě je vzduchový výkon čističky, ten by měl být alespoň 1,5× větší než objem místnosti, u alergiků pak minimálně 3× větší.
  • S výkonem úzce souvisí hlučnost – vyšší stupně výkonu znamenají vyšší hlučnost, sáhněte proto raději po čističce s vyšším vzduchovým výkonem.
  • Do obytných místností se doporučuje maximální hlučnost 30 dB při nejnižším výkonu, ve společenských místnostech to může být až 50 dB.
  • Filtrace vzduchu může být různého typu – nejúčinnější je HEPA filtr, elektrostatická filtrace je zase nejtišší.
  • Ideální umístění čističky vzduchu je na zvýšeném místě u okna, nezapomeňte proto kalkulovat při výběru i s hmotností a velikostí.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Čističky vzduchu
Filtry pro čističky vzduchu