Jak vybrat automatickou pračku prádla?

Jak vybrat automatickou pračku prádla?

Bez automatické pračky si málokdo z nás dovede představit především vícečlennou domácnost. Ačkoliv je princip praní ve většině případů velmi podobný, existují mezi jednotlivými modely rozdíly, které není radno opomenout, protože mohou značně ušetřit čas i peníze.

 

Předem nebo vrchem

Automatické pračky se dělí do dvou základních skupin, které se liší způsobem plnění prádla – pračky s předním plněním je na trhu větší množství a výběr a jsou univerzálnější než druhá skupina pračky s horním plněním. Ty oceníte hlavně tam, kde je málo prostoru pro instalaci a nemáte dostatek místa pro otevírání dvířek. Pračky s předním plněním můžete také zvolit jako vestavnou variantu, kdy je vestavná pračka zabudována do nábytku a nejde tak vůbec vidět,

U praček s předním plněním můžete vybírat nejen z široké nabídky lišící se funkčností, ale také rozměry. Tento typ praček se totiž vyrábí hned v několika různých hloubkách od 33 centimetrů až po klasický rozměr 60 cm.

Horní plnění pračky má výhodu v minimalizaci prostoru na šířku a pohodlném přístupu do pracího bubnu. Hloubka je většinou kolem půl metru. V této kategorii také najdete menší množství nových technologií a různých technologických vylepšení.

Specifickou kategorií jsou pračky kombinované se sušičkou. Jejich výhodou jsou menší prostorové nároky než v případě pračky doplněné sušičkou. U levných modelů však mohou být náklady na provoz vyšší než u samostatných spotřebičů.

Tip: Jestliže máte dostatek prostoru pro pračku, vybírejte modely s předním plněním, kterým výrobci věnují větší péči. Horní plnění pračky je vhodnější do malých prostor a pro starší uživatele, kteří se nemusejí pro prádlo ohýbat.

 

Důležitý objem

Po výběru typu pračky se zaměřte na její objem, který je určující pro efektivní využití všech funkcí pračky. Objem bubnu je uváděn v kilogramech suchého prádla a liší se až několikanásobně.

Dvoučlenná či jednočlenná domácnost si vystačí s relativně malou pračkou do objemu 5 kilogramů prádla. Čtyřčlenná rodina by se měla poohlédnout po pračkách s minimálním objemem 7 kilogramů prádla.

Máte-li možnost zvolit objem pračky vyšší, rozhodně tím nic nezkazíte. Buben na prádlo by totiž neměl být úplně plný. Obvykle se plní z 85 %, zbývající volné místo zajišťuje lepší promíchání prádla s pracím práškem a také lepší odstřeďování, protože má prádlo více prostoru. Výsledným efektem je také méně pomačkané prádlo.

Tip: Menší domácnosti vystačí s relativně malým objemem pračky do 5 kg, vícečlenné rodiny by měly volit objem od 7 kg výše.

 

Spotřeba a hlučnost

Pračka v sobě kombinuje dohromady dvě základní činnosti – praní, odstřeďování a případně sušení – u kterých se hodnotí jejich energetická účinnost. V případě praní jsou na trhu pouze spotřebiče s třídou A+ anebo lepší. Rozhodně se vyplatí vybírat co nejúspornější modely.

V případě odstřeďování se již můžete setkat s širším rozptylem tříd a výjimkou nejsou modely, které mají účinnost odstřeďování ve třídě C. Platí zde, že čím je účinnost vyšší, tím vyšší jsou také otáčky při odstřeďování prádla. I v tomto případě se vyplatí sáhnout po modelech spadajících do třídy A nebo lepší. Ideální je také možnost samostatně si otáčky na pračce navolit.

S praním a především odstřeďováním úzce souvisí také provozní hluk pračky, na který dávejte pozor hlavně u vestavných modelů a také při instalaci pračky v kuchyni, která je propojena s obývacím koutem.

Špičkové modely praček mají hladinu hluku při praní kolem 50 dB, levnější modely při praní vytvoří hluk kolem 60 dB a více. Odstřeďování je samozřejmě hlučnějším procesem, při něm vydávají i ty nejlepší pračky hluk do 70 dB, ty levné pak 80 dB a více.

Častým případem je relativně nízká hladina hluku, avšak jeho nepříjemná frekvence, kdy pračka jakoby píská. To je často způsobeno tzv. uhlíkovým motorem pračky, kde dochází k výraznému tření při pohonu. Novější modely jsou již vybaveny bezuhlíkovým motorem, který je mnohem tišší a cenový rozdíl je minimální.

Tip: Energetickou třídu pračky vybírejte co nejvyšší, souvisí s ní nejen spotřeba elektřiny, ale i vody. Nepodceňujte hladinu hluku, zvláště u praček instalovaných v otevřených prostorech.

 

Pohodlnější praní a ergonomie

Speciální funkce u mnoha modelů mohou výrazně zjednodušit proces praní. Ergonomie bývá u většiny modelů velmi podobná, setkat se však můžete se dvěma základními přístupy výrobců. Buďto má pračka množství automatických programů, z nichž si musíte vybrat anebo umožňuje nezávislé nastavení teploty, otáček odstřeďování apod. Svůj výběr byste měli přizpůsobit složení prádla a také zažitým zvyklostem při praní.

Setkat se také můžete s různým přístupem k plnění pracím práškem či aviváží. Ve většině případů je plnění řešeno zásuvkou přístupnou u horního okraje pračky. Některé modely však mají velká dvířka bubnu, která kryjí i zásuvku, takže ji není možné v průběhu pracího cyklu otevírat. Toto řešení ocení zvláště rodiny s menšími dětmi – vhod přijde v takovém případě i dětská pojistka zamykající funkci tlačítek na ovládacím panelu.

Podobně, jako u myček nádobí, i u praček se již objevuje funkce aqua-stop, zabraňující přetečení pračky. Samozřejmostí bývá také možnost odloženého startu anebo speciální režim máchání ve větším množství vody. Ten ocení zvláště alergici, které mohou zbytky pracího prášku nebo aviváže podráždit.

Hitem posledních let jsou tzv. parní pračky, které při praní prádla vytvářejí páru, ta má velmi dobré čistící schopnosti, jelikož proniká i do nejjemnější struktury prádla a odstraňuje nečistoty. Mimo jiné má pára antibakteriální účinek i při nízkých teplotách – tyto pračky jsou tedy zvláště vhodné pro alergiky.

Tip: Na co se zaměřit při výběru pračky

  • Pračku vybírejte podle jejího umístění – předem plněné modely většinou nabídnou větší množství funkcí než ty s horním plněním
  • Objem pračky přizpůsobte svým zvyklostem při praní, raději však vybírejte pračky s větším objemem, prádlo se lépe vypere a odstřeďování je také účinnější, když je v bubnu více volného prostoru
  • Energetické štítky vám pomohou při orientaci mezi modely, nezapomeňte se zaměřit také na hlučnost pračky
  • Doplňkové funkce usnadňují a mnohdy i zefektivňují praní, nové parní modely praček jsou vhodné například pro alergiky

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Pračky
Pračky plněné předem
Pračky s horním plněním
Vestavné pračky