Jak si vybrat žehličku

Jak správně vybrat žehličku?

Žehlení je pro někoho činnost naprosto zbytečná, pro jiného zase nezbytná. Jestliže patříte spíše ke druhé skupině a plánujete nákup nové žehličky, popřemýšlejte s námi, jaký typ je pro vás ideální, aby bylo žehlení účinné i zábavné.
 

Suché nebo parní provedení

Ty tam jsou doby, kdy patřila napařovací žehlička mezi drahé a pro málokoho dostupné vybavení domácnosti. Dnes je jejich množství větší než klasických suchých žehliček. I ty však mají své opodstatnění. Pokud žehlíte pouze občas malé množství prádla, pak může být suchý systém žehlení vhodnější, než používání páry. Také v případech, kdy nechcete měnit zaběhané zvyklosti, oceníte suchou žehličku.

Napařovací systém žehlení však dává nepoměrně lepší výsledky především při žehlení jemných materiálů, se kterými si suchá žehlička nemusí spolehlivě poradit. Napařovací žehlička má také jednu podstatnou výhodu a tou je vyšší efektivita žehlení. Ve výsledku bude žehlení trvat kratší dobu a je snadnější.

Samostatnou kategorií jsou tzv. cestovní žehličky, které v sobě kombinují malé rozměry a velmi často také napařovací technologii. Jsou ideálním doplňkem pro ty, kdo často cestují a potřebují, aby jejich oblečení – pomačkané z cestovního zavazadla – bylo stále perfektní.

TIP: Jestliže žehlíte málo, vystačíte si se suchou žehličkou, napařovací typ je vhodný pro větší množství prádla. Často cestující manažeři zase ocení malou cestovní žehličku pro osvěžení prádla po cestě.
 

Parní stanice (žehličky s parním generátorem)

Specifickým zařízením, které se dostalo v posledních letech na běžný trh z textilní výroby, jsou tzv. parní stanice (žehličky s parním generátorem). V podstatě se jedná o napařovací žehličky, které však nemají integrovanou nádobku na vodu, ale mají samostatný výrobník páry, ke kterému jsou připojeny.

Výhodou této konstrukce je možnost využívat páru při jakékoliv teplotě žehlení a také nižší hmotnost samotné žehličky, takže se s ní mnohem lépe manipuluje. Klasické napařovací žehličky s nádobkou na vodu začnou vytvářet páru většinou až při nastavení vyšší teploty žehlení (obvykle volba bavlna a vyšší) – než jí dosáhnou, tak není možné páru používat.

Při výběru napařovací žehličky se zajímejte především o příkon a parní výkon spotřebiče. Vyšší příkon znamená rychlejší dosažení požadované teploty a také dřívější možnost využívat parní funkce. U parního výkonu platí, že minimum by mělo být 40 gramů páry za minutu – s vyšším výkonem dokážete snadno vyžehlit i silnější látky, nižší většinou nebude stačit ani na běžné oblečení.

TIP: Pro velké objemy prádla volte parní stanice – samotná žehlička je lehčí a výkon je mnohem vyšší. Obecně se orientujte podle příkonu žehličky (vyšší je lepší) a podle parního výkonu (minimum by mělo být 40 g/min).
 

Jakou zvolit žehlicí plochu?

Žehlicí plochy jsou vyrobeny z řady různých materiálů – nejlevnější modely mají plochu z nerezu anebo broušeného hliníku. Ty však nejsou příliš odolné vůči poškrábání – stačí neopatrné přejetí přes kovový knoflík nebo zip a škrábanec je na světě. Nevýhodou těchto materiálů je také vyšší riziko přilepení k žehlenému materiálu při vyšších teplotách.

Odolnější a praktičtější především pro čištění jsou keramické plochy, které používá celá řada výrobců žehliček. Keramická vrstva je odolná vůči poškrábání, nemá tendenci se přilepovat a zároveň má i vyšší kluznost, takže je žehlení snadnější.

Součástí žehlicí plochy jsou u napařovacích modelů parní otvory, jejich počet by měl být dostatečný a především by měly být vhodně rozmístěny v celé ploše, aby mohla pára pronikat do textilie co nejsnadněji. Zaměřte se především na špičku žehličky, tam občas výrobci parní otvory neumístí a žehlení malých kousků oblečení anebo jeho okrajových částí je pak obtížnější.

TIP: Odolnější žehlící plocha (např. keramická) lépe klouže po textiliích a není tak náchylná na poškrábání jako hliník nebo nerez. Parní otvory v žehlicí ploše by měly být vhodně rozmístěné a nesmí chybět ani na její špičce.
 

Doplňkové a bezpečnostní funkce

U suchých žehliček příliš doplňkových funkcí nenajdete, jednou z nich je však automatické vypnutí, které může zabránit katastrofickým scénářům, když žehličku zapomenete vypnout. Žehlička se po chvíli nečinnosti sama vypne, pokročilejší modely nabízejí automatické vypnutí i v pracovní poloze, kdy se s ní delší dobu nehýbe.

Napařovací modely obvykle nabídnou tzv. parní ráz, který je vhodný pro žehlení tlustých materiálů, samozřejmostí je například také kropení prádla. Pomalu ale jistě se stalo standardem také vertikální napařování, které je ideální pro oživení fazony obleků anebo vyrovnání záhybů na košilích apod.

Praktickou funkcí je odvápňování, které ušetří spoustu času a práce při čištění žehličky a také systém zabraňující odkapávání vody z parních otvorů, pokud není dosaženo vyšší teploty, kdy se začíná pára tvořit.

Parní stanice a vyšší modely nabídnou držák přívodního kabelu anebo mají přívodní kabel otočný, takže se nemusíte obávat, že by vám při žehlení překážel pod rukama nebo pod nohama.

Na co se zaměřit při výběru žehličky:

  • Nejprve se rozhodněte, zda půjdete cestou suchého, nebo parního žehlení – první je vhodné pro občasné použití, druhé pak pro větší množství prádla.
  • Jestliže bojujete pravidelně s velkými hromadami prádla a chcete šetřit čas i síly, sáhněte po parní stanici, která má samostatný výrobník páry a lehčí žehličku.
  • Příkon žehličky volte co nejvyšší, jelikož zrychluje její provoz, to stejné platí o parním výkonu – jeho minimální hodnota by měla být 40 g/min.
  • Doplňkové funkce mohou výrazně usnadnit práci s žehličkou – minimálně požadujte odvápnění a vertikální napařování. Praktická také může být koncentrace páry ve špičce pro žehlení malých záhybů a menších kousků oblečení.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Žehličky
Žehlící prkna
Sušáky na prádlo
Odstraňovače žmolků