Jak si vybrat mrazák?

Mrazničku většina z nás kupuje v okamžiku, kdy je kapacita stávajícího mrazáku v kombinaci s ledničkou nedostatečná. Na co se při výběru zaměřit a jak vybrat ten nejlepší model mrazáku podle vašich potřeb? Poradíme Vám co byste u výběru mrazáku neměli podceňovat.

Pultový nebo skříňový (šuplíkový)

Před samotným výběrem konkrétního typu mrazničky je třeba si rozmyslet, který ze dvou dostupných typů pro Vás bude tím lepším. Pultové mrazáky jsou vhodné tam, kde potřebujete velký objem, velký mrazicí výkon a nevadí Vám horší dostupnost potravin.

Naopak skříňový mrazák oceníte v případě požadavků na menší objem a na přehledné vnitřní uspořádání se zásuvkami, díky nimž bude přístup ke skladovaným potravinám snazší. Mimo to jsou skříňové mrazáky estetičtější a v zásadě vypadají podobně jako chladnička, co do velikosti i vnějšího designu.

Před výběrem typu mrazničky je vhodné popřemýšlet, kam ji umístíte. Vzhledem k tomu, že mrazák je jedním ze spotřebičů, které jsou kontinuálně zapnuté, je třeba počítat s nepravidelným provozním hlukem. Ten může být především v obytných částech domu obtěžující.

Pamatujte také na to, že optimální místo pro mrazák je, pokud možno, daleko od zdrojů tepla. Vyšší okolní teplota znamená zvýšenou spotřebu a zvýšený hluk. Kuchyňský kout se sálající troubou rozhodně nepatří mezi vhodná místa pro mrazák.

Tip: Mrazák vybírejte nejen podle velikosti, ale především podle toho jak často jej používáte - pultový typ je objemnější ale méně přehledný - skříňový přesně naopak.

Klimatická třída, mrazicí výkon a spotřeba

Jak bylo uvedeno, pro správnou funkčnost mrazáku je třeba umístit jej mimo zdroje tepla. A právě okolní teplota místnosti určuje tzv. klimatickou třídu mrazáku, celkem se rozlišují čtyři třídy - SN, N, ST, T - přičemž třída SN vyžaduje okolní teplotu 10-32 °C, další N je určena pro 16-32 °C, u subtropické ST je to 18-38 °C a třída T pak 18-43 °C.

Některé mrazničky zvládnou s přehledem pokrýt tři nebo všechny čtyři třídy, přesto však vybírejte obezřetně a změřte si teplotu místa, kde bude přístroj stát. Pro Českou republiku je většinou dostačující třída N.

Důležitou položkou je také mrazicí výkon, který určuje jaké množství potravin s teplotou nad bodem mrazu je schopen mrazák během 24 hodin uvést do hlubokého zmražení -16 °C. Platí zde přímá úměra větší výkon = rychlejší zmrazení. U levnějších výrobků se pohybuje mrazicí výkon kolem 8-10 kg/den, kdežto u výkonných pultových mrazniček je to až 30 kg/den.

Stejně jako u jiných spotřebičů, které jsou v provozu 24 hodin denně, i u mrazáku je vhodné kupovat modely s vysokou účinností. Velmi snadno se zorientujete podle energetického štítku. Vybírejte mrazáky s třídou účinnosti E a D, vyšší účinnost už může být vykoupena výrazně vyšší investicí, která se Vám při provozu až tak rychle nevrátí.

Tip: Před koupí mrazáku změřte teplotu v místě jeho instalace a podle toho vybírejte klimatickou třídu. Při častějším zmrazování je vhodný vyšší mrazicí výkon.

Objem mrazničky

Samostatný mrazák obvykle pořizujeme v okamžiku, kdy nám ten stávající nedostačuje. Při výběru však nezapomínejte na to, že je lepší mít plný menší mrazák než poloprázdný velký mrazák, ten bude totiž větším žroutem energie s nižší účinností.

Co se týče objemu mrazáku, platí jednoduché pravidlo, na jednu osobu počítejte s objemem přibližně 40 litrů v okamžiku běžné spotřeby. Pokud patříte mezi ty, kdo si dělají větší zásoby potravin, pravidelně děláte zabíjačku anebo kupujete maso či ryby ve větším objemu, pak počítejte s objemem alespoň 60 litrů na osobu.

Velkoobjemové mrazáky jsou obvykle ty s pultovou konstrukcí, mrazáky skříňové mají objem nižší. U skříňových modelů část objemu pohltí i vnitřní vybavení - police, šuplíky, úložné boxy. Pultové mrazáky ve většině případů nemají žádné doplňky pro vnitřní uspořádání, vyšší modely nabízejí vytahovací koše a dělicí příčky.

Tip: Pamatujte, že je výhodnější mít mrazák stále plný než poloprázdný, tomu přizpůsobujte i jeho objem - minimum je 40 litrů na osobu.

Třída mrazení, akumulační doba a komfort

Běžně se značí třída mrazení hvězdičkami a udává, jaké minimální teploty je mrazák schopen dosáhnout - jedna hvězdička značí -6 °C, dvě hvězdičky -12 °C, tři pak -18 °C a čtyři -24 °C. Pro dlouhodobé skladování je nejvhodnější teplota -18 °C, které bez problémů dosahují všechny dnes dostupné mrazáky.

Dobré je při výběru mrazáku sledovat také parametr akumulační doba, jenž Vás informuje o době, po kterou mrazák udrží potraviny zmrazené v případě výpadku proudu. Obvykle tato doba osciluje v rozmezí několika hodin až několika dnů a samozřejmě platí, čím delší, tím lepší.

Při výběru mrazáku se zajímejte také o doplňkové funkce, mezi které patří například systém No frost zabraňující vzniku námrazy na stěnách. Velmi praktická je funkce rychlého mrazení, kdy mrazák rychle zmrazí nově uložené potraviny, aniž by docházelo k rozmrazování těch ostatních. Určitě také oceníte akustické varovné signály v případě zvýšení teploty nad určitou hodnotu anebo při déle otevřených dveřích.

Tip: Co rozmyslet a na co nezapomenout při koupi mrazáku:

  • Typ mrazáku vybírejte podle jeho umístění a požadovaného objemu
  • Změřte teplotu místnosti, kde bude mraznička stát a zvolte vhodnou klimatickou třídu
  • Objem mrazáku přizpůsobujte počtu členů domácnosti - na jednu osobu počítejte 40 litrů
  • Nepodceňujte doplňkové funkce, značně Vám zjednoduší údržbu a provoz

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Mrazáky
Truhlicové mrazáky
Šuplíkové mrazáky
Vestavné mrazáky