Jak si vybrat espresso?

Příprava dobré kávy už nemusí být pouze doménou velkých kaváren, při troše snahy zvládnete skvělou kávu vyrobit i v domácích podmínkách. Mezi
různými způsoby přípravy stále dominuje espresso, jako jedna z nejchutnějších a také nejjednodušších variant.

Kvalitní stroje na výrobu espressa se již dostaly na běžný trh a není problém si domů - či do kanceláře - koupit profesionální stroj. Vedle kvality a funkcí však také značně variuje cena, jak tedy zvolit ten správný stroj, aby sloužil přesně podle vašich potřeb?
 

Kávovary do domácnosti nebo kanceláře

V závislosti na tom, kde plánujete espresso používat, byste měli také vybírat konkrétní typ. Pro kancelářské použití je vhodné poohlédnout se po vyšších modelových řadách, které mívají integrovaný mlýnek na kávu a jsou plně automatické. V situaci, kdy se u espressa během dne vystřídá několik desítek osob, je integrovaný mlýnek a větší zásobník na zrnkovou kávu velkou výhodou.

U přístrojů pro kanceláře nepodceňujte ani spotřebu ve stand-by režimu, jelikož bývají zapnuté prakticky celý den. Praktickým detailem je výškově nastavitelná výpusť kávy, tu oceníte tam, kde se nepoužívají jednotné hrníčky, ale každý má svůj.

Domácí příprava espressa je ve srovnání s kanceláří méně častější, proto je ke zvážení, zda volit espresso plně automatické (shodné jak popsáno výše) anebo pákové, kde je třeba používat již namletou kávu anebo kávové kapsle. U klasického pákového espressa můžete značně ovlivnit výslednou kávu, ať už to bude hrubostí mletí, upěchováním kávy nebo její extrakcí.

U automatických strojů nic takového nečekejte, obvykle u nich pouze doplňujete kávu a vodu, následně pak vysypete odpadní nádobku. Espresso je u takového přístroje dílem okamžiku a stačí k tomu pouze stisk jednoho tlačítka. Vyšší cena automatických espress je obvykle vykoupena delší trvanlivostí a použitím kvalitnějších (odolnějších) materiálů.

TIP: Pro kancelářské použití vybírejte mezi plně automatickými stroji, které jsou robustní a mají delší trvanlivost, pro použití v domácnosti jsou obvykle naddimenzované a jejich potenciál zahálí.
 

Páku, kapsle nebo automat?

Mimo toho, že je možné kávovary dělit podle výše uvedeného kritéria na domácí a poloprofesionální, setkáte se častěji s dělením do tří skupin – pákové, automatické a kapslové – k nimž nově přibyla samostatná kategorie nespresso. Jaké tedy zvolit?

Pákové espresso je dlouholetá klasika, namletou kávu upěchujete do sítka vloženého do páky, tu zasunete do hlavy a spustíte extrakci, po ní následuje uvolnění páky, vyklepnutí zbytku kávy a opláchnutí sítka.

V případě automatického espressa se veškeré popsané úkony dějí uvnitř stroje, takže je manipulace s ním mnohem jednodušší. Nespresso a přístroje na espresso kapsle (tzv. pody) přidávají k jednoduché obsluze také snadné čištění – použitou kapsli stačí vyhodit do koše a nemusíte nic oplachovat či stírat.

TIP: Pokud chcete mít kávu rychle a nezajímá vás příliš její příprava, sáhněte po automatickém stroji anebo espressu na kapsle. Kávoví fajnšmekři si raději melou kávu sami a experimentují, proto by měli volit pákové espresso.
 

Optimální tlak a zásoba vody

Abyste si mohli vyrobit dobré espresso, je třeba mít vhodně namletou kávu, v ideálním případě měkkou vodu a především správný tlak ve stroji. Ten se má pohybovat v rozmezí 9 až 19 bar. Profesionální stroje se blíží horní hranici, nejlevnější espressa pak mnohdy ani nedosahují hranice spodní.

Prakticky všechny přístroje pro výrobu espressa mají udávaný tlak 15 bar, reálně se však při extrakci pohybuje tlak kolem 10 bar, jelikož dochází k technologickým ztrátám. Volte proto modely s tlakem co nejvyšším – udávaných 15 bar by mělo být minimum.

Zásobník vody mívá objem od půl litru u designových modelů až po dva litry u poloprofesionálních strojů. Pamatujte, že ne vždy je vhodný obří zásobník – v domácnosti v něm bude voda stát příliš dlouho, což nemusí být žádoucí při nízké frekvenci výroby kávy. Optimum je kolem jednoho litru.

TIP: Při výběru espressa vždy kontrolujte parametr tlak, ten by neměl být nižší jak 15 bar pro kvalitně připravenou kávu. Velká nádobka na vodu se hodí do kanceláří, ideál pro domácí použití je kolem jednoho litru.
 

Pro vyšší pohodlí

Ergonomie espress je na velmi podobné úrovni a obvykle je řešena několika tlačítky, případně otočnými ovladači. Rozdíly jsou však v doplňkových funkcích, které mohou značně usnadnit práci. O integrovaném mlýnku na kávu jsme se již zmínili.

Dalším nejčastějším doplňkem je parní tryska pro našlehání mléka na cappuccino nebo latte, automatické stroje mívají vlastní „kapučinátor“ v podobě hadičky, kterou pouze zasunete do lahve/krabice s mlékem a do připravené nádobky vám padá našlehaná pěna. Je třeba myslet na to, že po použití je třeba trysku okamžitě umýt, takže do kancelářských provozů se příliš nehodí.

Co naopak oceníte, je nahřívání šálků – topná plocha je obvykle umístěna v horní části, kde je možné malé šálky i skladovat a mít je tak stále nahřáté pro okamžité použití. U vyšších modelů také můžete narazit na funkci samočištění, kdy se stroj pročistí od usazeného vodního kamene.

Tip: Na co se zaměřit při výběru espressa:

  • Přístroj vybírejte podle jeho nasazení – jiná je frekvence výroby kávy v kanceláři a jiná v domácnosti.
  • Dalším parametrem je způsob přípravy kávy, jestliže se nechcete o nic starat, sáhněte po plně automatickém stroji, naopak kávový rituál je doménou pákových espress.
  • Nepodceňujte údaj o tlaku pro výrobu kávy, ten musí být alespoň 15 bar, objem nádobky na vodu by mohl být určujícím parametrem pro použití v kanceláři.
  • Pro našlehání mléka budete potřebovat parní trysku, její funkci u plně automatických strojů zajišťuje tzv. kapučinátor.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Automatická espressa
Pákové kávovary
Překapávače
Kávomlýnky